Щербенко Арт Центр покаже проект про "пошуки свого племені"

У червні 2017 року у просторі Щербенко Арт Центру буде представлено проект української художниці Оксани Левчені-Костантиновської "Find your tribe and love them hard". Проект складається із серії фотографій, де художниця зображена загримованою в ритуальні розфарбування представників племен Африки, Південної та Північної Америки, Австралії, образи яких вона позичила з легендарного "Народознавства" німецького етнолога Фрідріха Ратцеля.

 

 

Художниця зізнається, що ще в дитинстві любила гортати сторінки цього більш ніж ґрунтовного дослідження способу життя різноманітних племен. В тому числі, способів трансляції своєї приналежності до певної групи, соціального і вікового статусу, характерних рис і здібностей через зовнішній вигляд. І якщо синкретичність сприйняття світу дозволяє аборигенові або бушменові легко вирішити проблему приналежності за допомогою встановлених правил перетворення власного тіла, то сучасна цивілізована людина опиняється в значно складнішому становищі.

 

Проблема важливості перебування в своїй групі, у розмежованому ментальному просторі сьогодні залишається актуальною і розглядається в сучасних мультидисциплінарних дослідженнях. Вона знаходить свій відгомін у популярній культурі у вигляді слогана, що набирає вагу вже як культурний конструкт, співзвучно з яким і назвала свій проект Оксана Левченя-Костантиновська, — "знайди своє плем'я та міцно полюби його". У цій легкій фразі відображена універсальна характеристика людини і, одночасно, внутрішня тривога нинішнього космополіта: "кожен хоче знайти свою соціальну групу, асоціюватися за національною ознакою, за родом діяльності, за ґендером. Знайти свою нішу, щось резонансне для себе. Отримати визнання і приєднатися".

 

Використовуючи творчий метод Сінді Шерман, українська художниця звертає об'єктив фотоапарата на себе, використовуючи власне тіло, свій впізнаваний образ як полотно для того, щоб на ньому "проілюструвати відчуття племені, того, як ми формуємо своє оточення". В універсалізованій формі глянцевої фото-зйомки Левченя-Костантиновська виразила свій погляд на ситуацію сучасного українця, в основі проблемності якої — питання ідентифікації та синдром розладу прихильності на національному рівні.

 

Перервати нескінченну втечу від себе і відновити пошук "свого племені", звернувшись до проекту Оксани Левченя-Костянтинівській, можна буде в Щербенко Арт центрі до 2 липня. Відкриття проекту відбудеться 2 червня о 19.00.

 

* * *

Оксана Левченя-Костянтиновська народилася в 1975 році в м. Бершадь, Вінницька область, Україна. У 2001 році закінчила Київський медичний університет ім. Богомольця за спеціальністю «Хірургія». У 2005 році закінчила Школу Архітектурного Дизайну, Київ, Україна. Лауреат спеціальної премії London Art Biennale 2017 «За вийняткову майстерність». Представляла свої роботи в персональних та групових проектах в Мистецькому Арсеналі, галереї FineArt, Українському домі, Галереї Bereznitska and Partners у Києві; Art Southampton, Нью-Йорк; Gagliardi Gallery, Лондон; ARTPALMBEACH-2012, Майямі; ArtByGeneva Fair, Женева. Оксана Левченя-Костянтиновська живе та працює у Києві та Нью-Йорку.