Школа візуальних комунікацій влаштує «Трансформації міста»

У грудні Школа візуальних комунікацій розпочинає проект «Трансформації міста», спрямований на  привернення уваги громадськості до «проблемних» просторів Києва. Серія лекцій та дискусій, на думку організаторів проекту, ініціює діалог щодо «радянського архітектурного спадку» міста, а також окреслить можливі шляхи його переозначення, а не руйнування.

 

 

Тема трансформації міста останнім часом знову набула актуальності в контексті закону про декомунізацію, намірів знищення мозаїк та критики муралів у центральній частині Києва. Але ця проблема стосується й інших міст України, де тема архітектурного спадку ХХ століття, його історичної та художньої вартості перебуває за межами дискусійної платформи.

 

Організатори сподіваються, що цей проект допоможе сформувати новий тип роботи з урбаністичним простором, який враховуватиме естетичні та ідеологічні преференції мешканців міста. «Думки фахівці, які погодились публічно поміркувати на тему можливих змін публічного простору столиці, будуть інтелектуальним поштовхом для осмислення багатьох просторів. Їх занедбаність — наслідок десятиліть небачення і нерозуміння можливостей для перетворення, яких у світі вже є чимало, а ми чомусь знаємо лише стріт-арт. Розширити і терміни, і методи, і принципи громадської участі — ось наша мета»,  — коментує ініціатор проекту, мистецтвознавиця Діана Клочко.  

 

Результатом конструктивного діалогу у лекціях та дискусіях буде продовження проекту в форматі відкритого конкурсу та спільної трансформації «архітектурних монстрів».  

 

2 грудня відбудеться презентація проекту та результатів дослідження Дмитра Хруневича на тему «Дизайн громадського тексту» (мова: українська).
У громадському тексті функція є визначальним фактором, але нестача художньої та дизайн-освіти призводить до двох полярностей:  «строкатого кітчу» чи «дизайну заради дизайну». Дмитро розповість, яких візуальних патернів варто уникати при роботі з візуальним матеріалом для «широкої аудиторії».

Місце проведення: Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3

Початок презентації о 18:00

 

*Дмитро Хруневич графічний дизайнер, випускник School of visual communication (далі – SVC).  

 

7 грудня Вікторія Федоріна та Діана Клочко дискутуватимуть на тему «Київ серед європейських столиць: Рим, Париж, Москва, Петербург» (мова: українська і російська).

Впізнаваний «профіль міста», тобто столиці України, ще не визначений. А поки він не усвідомлюваний ані стосовно (не)подібності до колишніх столиць Російської та радянської імперій, ані у контексті організації європейського, туристично-орієнтованого центру. Про те, куди далі може трансформуватись центр Києва, на що ставити подібним, у чому бути унікальним,  вголос міркуватимуть двома мовами дискутантки.

Місце проведення: арт-простір «Хармс», вул. Володимирська, 45а

Початок дискусії о 19:30


*Вікторія Федоріна – філолог, журналіст, редакторка

*Діана Клочко – мистецтвознавиця, лекторка, керівниця видавничих проектів

 

9 грудня керівник School of visual communication Наталія Синєпупова презентує результати дослідження на тему «Дизайн-активізм» у рамках навчальних курсів SVC і School of Form. Низка студентських проектів направлена на показ можливостей трансформації міських територій за допомогою інструментів дизайну та візуальних комунікацій. Метод дизайн-дослідження має на меті виробити концепції спільного рішення проблем міського простору.

Місце проведення: арт-простір «Хармс», вул. Володимирська, 45а

Початок презентації о 19:30

 

*Наталія Синєпупова – викладач композиції, засновник і керівник School of visual communication. Випускниця і колишня викладачка НАОМА. Ініціатор і учасниця групових освітніх проектів та фестивалів.

 

12 грудня відбудеться лекція Гасана Гусейнова «Филология на службе архитектуры, или Четыре способа переозначивания обидного культурного наследия» (мова: російська).

У лекції будуть продемонстровані й проаналізовані чотири способи поводження з небажаним або образливим культурним спадком на прикладі Рима (фашистського), Берліна (націонал-соціалістичного і просто соціалістичного) та Москви (ранньо-і пізньорадянської) очима не архітектора, а мовознавця.

Місце проведення: Освітня станція 31В1,  вул. Пушкінська, 31в-1

Початок лекції о 19:00

 

*Гасан Гусейнов доктор філологічних наук, професор Вищої школи економіки (Москва), блогер

 

14 грудня Алла Ботанова розповість про «Український інтер’єр кінця ХХ століття» (мова: російська).

У всього є своя історія. Є вона і в українського інтер`єру. Своєрідна, загадкова, драматична, а інколи й комічна. Вона годиться для ілюстрації нашого, сповненого суперечностями, соціуму. Можливо,  саме тому рубіж ХХ-ХХІ ст., а точніше, останнє двадцятиліття, про яке йтиметься, є у цьому сенсі найцікавішим, містким і стрімким у розвитку.

Місце проведення: арт-простір «Хармс», вул. Володимирська, 45а

Початок лекції о 19:30

 

*Алла Ботанова журналіст, редактор, мистецтвознавець.

 

16 грудня Світлана Шліпченко прочитає доповідь на тему «Про мистецтво в публічному просторі» (мова: українська).

Якщо покладатись на поширене визначення, то public art можна кваліфікувати, як будь-який твір чи мистецький артефакт, створений спеціально для публічних просторів – і відкритих міських, і просторів громадських споруд. На перший погляд, це визначення начебто виглядає простим, очевидним і зрозумілим. Але при ближчому розгляді, – особливо, якщо акцент змістимо у бік публічного простору, – виникає ціла низка запитань. Чи ми маємо наш відповідник терміну для позначення явища public art,  що вже має свою довгу і непросту історію? Чи стає мистецтво  «публічним» у той момент, як потрапляє в публічний простір? Чи варто говорити про відмінність між public art та art in public ? І яку тоді роль тут грає публічний простір?

Місце проведення: Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3

Початок лекції о 18:00


*Світлана Шліпченко – директорка наукових програм Центру Урбаністичних Студій НаУКМА, авторка «Архітектурних принципів постмодернізму» та «Записано в Камені» й упорядниця «Анатомія Міста»і «Міста й Оновлення».

 

21 грудня відбудеться лекція Владислави Осьмак «Київський часопростір: вічність vs повсякдення» (мова: українська).

Розповідь про культурний ландшафт Києва, в якому природна географія набуває символічного значення: гори святість, вічність; діл миттєвості повсякдення, і про те, чого більше в образі міста вертикалей чи горизонталей.

Місце проведення: арт-простір «Хармс», вул. Володимирська, 45а

Початок лекції о 19:30

 

*Владислава Осьмак культуролог, викладач, екскурсовод, громадська активістка.

 

28 грудня усі учасники проекту спільно з архітектором Віктором Зотовим проведуть спільну дискусію. Модераторка зустрічі — мистецтвознавець Діана Клочко.

Місце проведення: Карась Галерея, Андріївський узвіз, 22а

Початок дискусії о 17:00


*Віктор Зотов архітектор, засновник і організатор міжнародного фестивалю молодих архітекторів Canactions та Школи урбаністики CANactions School.

 

 

Проект ініційовано мисетцтвознавицею Діаною Клочко за підтримки School of visual communication.