Симпозіум «Пам'ять та Простір» пройде НХМУ
17 жовтня в Національному художньому музеї України в рамках проекту «Пам'ять та Простір» відбудеться науковий симпозіум з питань вивчення та збереження спадку монументального мистецтва.
ІЗОЛЯЦІЯ ініціює професійну дискусію про радянське монументальне мистецтво для актуалізації питань вивчення та збереження спадку минулих епох в Україні, передусім – радянського періоду. Учасники симпозіуму – це міжнародні спеціалісти, які представлять практичний досвід інших країн по збереженню монументального мистецтва.
В рамках симпозіуму буде презентована онлайн-платформа UKRAINIAN MOSAIC — всеукраїнський ресурс, присвячений збору інформації про місцезнаходження та стан вітчизняних мозаїк. Велика частина матеріалів була зібрана в Донецькій області та має значення для дослідження монументально-декоративного спадку цього регіону.
Відвідувачі матимуть змогу заслухати виступи доктора історичних наук Алли Кірідон про візуалізацію пам’яті: (ре-)актуалізація смислового простору в умовах трансформацій; письменника, фотографа, історика та мистецтвознавця Жільбера Гарда про війну пам’ятей в Косово і на Балканах (Македонія); історика Антона Глушко, який розкаже про «Каринтійський» і «русський» міфи у мнемоісторичних публічних практиках словенців та українців; заслуженого діяча мистецтва України Людмили Лисенко, яка повідає про приклади зі світової практики збереження радянської монументальної спадщини, а ще почути доповіді Олени Сердюк, Бориса Чуховича, Олексія Зарецького та Тетяни Кочубинської.
Подія відкрита для всіх: спеціалістів в галузі мистецтвознавства, історії, архітектури, монументального мистецтва та просто тих, хто цікавиться прекрасним.
Повна програма симпозіуму:
12.00 – 12.20 Відкриття. Вітальне слово.
12.20 – 12.40 доповідь Візуалізація пам’яті: (ре-)актуалізація смислового простору в умовах трансформацій. Алла Кірідон, доктор історичних наук, професор, Державна наукова установа Енциклопедичне видавництво.
12.40 – 13.20 доповідь Війна пам’ятей в Косово і на Балканах (Македонія). Жільбер Гард, письменник, фотограф, історик, мистецтвознавець, Генеральний секретар асоціації вивчення та захисту монументального спадку Пам’ять в скульптурі, Ліон.
13.20 – 13.40 кава-брейк
13.40 – 14.00 доповідь «Каринтійський» і «русський» міфи у мнемоісторичних публічних практиках словенців та українців. Антон Глушко, історик, Державна наукова установа Енциклопедичне видавництво.
14.00 – 14.20 доповідь Приклади зі світової практики збереження радянської монументальної спадщини. Людмила Лисенко, доцент НАОМА, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України.
14.30 – 15.30 перерва
15.40 – 16.00 доповідь Українські реалії охорони пам’яток монументального мистецтва радянського часу: стан, актуальність, перспективи, присутність в концепції розвитку культури. Олена Сердюк, кандидат історичних наук, віце-президент УНК ІКОМОС, член Головної ради Української спілки охорони пам’яток історії та культури, генеральний директор Національного заповідника Софія Київська.
16.00 – 16.20 доповідь Мутації пам’яті та мутації пам’ятників: сценарії пострадянської долі монументального мистецтва Середньої Азії. Борис Чухович, кандидат мистецтвознавства, незалежний куратор, науковий співробітник кафедри естетики та поетики Квебекського університету, Монреаль.
16.30 – 17.00 кава-брейк
17.00 – 17.20 доповідь Монументальна спадщина Алли Горської. Олексій Зарецький, кандидат філологічних наук, голова ГО Музей шістдесятництва
17.20 – 17.40 доповідь «Мир. Труд. Щастя» в «Колі знаків» Валерія Ламаха. Тетяна Кочубинська, мистецтвознавець
17.40 – 18.00 презентація онлайн-платформи UKRAINIAN MOSAIC. Любава Іллєнко, мистецтвознавець, ІЗОЛЯЦІЯ.
Подія відкрита для всіх зацікавлених осіб, спеціалістів в галузі мистецтвознавства, історії, архітектури, монументального мистецтва.