Сьогодні стартує мистецька акція «Сходи»

19-20 вересня на вулиці Івана Франка реалізується мистецький проект «Сходи». Вхід на усі заходи вільний.

 

«Сходи» — це мистецька акція, організована в міському просторі Києва галереєю Лабіринт та Польським Інститутом у Києві. В ній візьмуть участь польські та українські митці: Януш Балдиґа, Ельжбєта Яблонська, Ядвіґа Савицька, група Р.Е.П. та TanzLaboratorium.

 

Мета проекту — зав’язати мистецький діалог між митцями з Польщі та України, а також з мешканцями міста. Організатори прагнуть аби мистецтво, виходячи за межі галереї у відкритий простір міста, заохочувало до роздумів над його роллю, аби воно ставало ближче людям. Запрошені митці будуть виконувати ефемерні дії, що впишуться в ситуацію вулиці й будуть сприяти тому, аби поглянути на оточення іншими очима. Кожен з запрошених митців представить іншу мистецьку концепцію, відбудуться як індивідуальні, так і групові акції.

 

Мистецькі дії впишуться в міську тканину так, аби її не порушувати, не розбивати структуру існуючого ландшафту, а лише визначати його риси та виявляти значення. Організація мистецьких подій в той час, коли на Сході України гинуть люди виникає з віри, що під час великого напруження можна також пропонувати інший підхід — не лише утилітарний та практичний. Тим більше, що мета мистецтва — не розвага, а самопізнання.

 

 

Проект «Сходи» виник з ідеї заміни побитого поручня сходів на перетині вулиць Ярославів Вал та Івана Франка, яка виникла у Ельжбєти Яблонської. Поручень має стати предметом мистецтва. Художниця вирішила збагатити його функції як об’єкту, пов’язані з безпекою — на нього можна опертися, об нього зігрітися, він відділяє від дороги та захищає від прослизання. Він пов’язаний з людьми, які живуть та ходять поруч. На нього спираються як діячі культури, які під час Майдану зимою 2014 року окупували Міністерство культури України, що знаходить неподалік, так і старі й нові чиновники Міністерства. Для створення нового поручня докладено чимало зусиль. Так, наприклад, шість літераторів: Софія Андрухович, Лесь Белей, Таня Малярчук, Дзвінка Матіяш, Остап Сливинський та Сашко Ушкалов написали вірші, що будуть вигравірувані на поручні. Автором шрифту для нанесення віршів було обрано (шляхом проведення конкурсу) Оксану Капранову.

Більше про проект поручня можна буде дізнатися на зустрічі, що відбудеться 19 вересня у Бібліотеці ім. Адама Міцкевича.

 

Програма заходів:

19 вересня (п’ятниця)

16:30 - зустріч під бібліотекою ім. Адама Міцкевича (вул. Івана Франка 16/2)

усі бажаючі вирушають до місця, де відбудеться мистецька акція групи TanzLaboratorium

17:30 - бібліотека ім. Адама Міцкевича 

Презентація проекту мистецького поручня за участі автора ідеї  Ельжбєти Яблонської та автора проекту Івана Мельничука

 

20 вересня (субота)

17:00 - зустріч під бібліотекою ім. Адама Міцкевича (вул. Івана Франка 16/2):

усі бажаючі вирушають до місця, де будуть відбуватися мистецькі акції Групи Р.Е.П та Януша Балдиґи

Після перформансів – зустріч з митцями у бібліотеці ім. Адама Міцкевича  

 

Митці-учасники:

 

Януш Балиґа, який належить до числа найважливіших польських перформерів, займається мистецтвом від початку 80 років. Окрім цього він займався малюнком, створює об’єкти, інсталяції, вуличні акції та дії у просторі. Є членом міждисциплінарної групи Академія Руху. Від 2010 року керує Відділом мистецтва перформанс на факультеті скульптури та акцій у просторі Познанського мистецького університету. Протягом багатьох років проводить авторську програму майстер-класів з перформансу у Польщі та за її межами. Є співавтором концепції Школи мистецтва перформанс, яка щороку відбувається у рамках Днів мистецтва перформанс у Львові. У Києві митець представить перформанс на вулиці Івана Франка.

 

Ядвіґа Савицька займається живописом, фотографією, створює об’єкти та роботи у публічному просторі. Починаючи з кінця 90 років, використовує у своїх роботах елементи тексту – слова та речення зі ЗМІ, які називає «прописним живописом». За допомогою своїх інсталяцій, художниця намагається заохотити відвідувачів до роздумів про життя у «інформаційну епоху», бо на її думку, проблемою сучасної людини є не відсутність інформації, а її надмірна кількість. У рамках проекту «Сходи», Ядвіґа Савицька стала автором біг-борду «Ще одне зусилля», який протягом вересня знаходитиметься на вулиці Івана Франка.

Художниця про свою роботу: ЩЕ ОДНЕ ЗУСИЛЛЯ можна сприймати як вирвану фразу з цитати: «Французи, зробіть ще одне зусилля, якщо хочете стати республіканцями» (з усіма існуючими історичними контекстами: революція 1789 року, де Сад, перманентна революція). Можна також відірватись від цього контексту та сприйняти ці слова у якості конкретного заклику, який змушує зосередитись та дає надію на отримання бажаного результату.

 

Ельжбєта Яблонська почуває себе добре у багатьох мистецьких царинах, створює інсталяції, організує перформанси та суспільні акції. Окрім цього займається живописом, малюнком, графікою та фотографією. Своєю творчістю вона іронічно представляє суспільну ситуацію жінок у Польщі. Найбільшого розголосу отримали її роботи: біг-борд «Супермама» з циклу «Домашні ігри» та акції під назвою «Через шлунок до серця» - великі застілля під час деяких мистецьких проектів у галерейному просторі та за його межами.

Художниця про проект «Поручень»: поручень, який виконує роль підтримки під час пересування центром Києва стане багатозначною підтримкою, як на фізичному так і на духовно-ментальному рівні. Можливо, це сприятиме кращому розумінню сучасного мистецтва серед пересічних громадян, стане родзинкою вулиці, а також буде конкретним доказом «польсько-української» співпраці.