Статую, яка 150 років зберігається в Британському Музеї, хочуть повернути назад
Аборигени Рапа-Нуї, корінне населення Острова Пасхи, звернулися по допомогу до влади Чилі з петицією про повернення монументальної статуї Моаї із Британського Музею.
Hoa Hakananai’a, двометрова статуя, назва якої перекладається як «викрадений або схований друг», вважається сакральним об’єктом у місцевого населення. У культурі Рапа-Нуї, скульптура Моаї є втіленням чи покровителем духів або сили мана.
Статуя була вивезена з острова в 1868 р. капітаном Королівського флоту Річардом Павеллом і презентований як подарунок Королеві Вікторії. Вона, у свою чергу, передала його Національному музею Лондона в 1869 році. Ця скульптура – велика рідкість, оскільки вона одна з небагатьох базальтових статуй Моаї. Інші 900 статуй на Острові Пасхи датуються XVI та XVIIст. та виготовлені з вулканічної породи. На їхніх задніх частинах висічені фігури Тагната Ману, які уособлюють культ людини-птаха.
Моаї — кам'яні статуї культури Рапа-Нуї, Острів Пасхи. © Gregory Boissy/AFP/Getty Images
Хоча аборигени Рапа-Нуїз грудня 2017 власними силами займаються консервацією, збереженням та управлінням справами щодо їхньої археологічної спадщини, відповідальний за історичні цінності чиновник Чилі Філіп Вард заявив AFP, що запит на допомогу до Чилі «є дуже доцільним, з огляду на нові координаційні та консерваційні заходи, які проводяться на острові задля збереження спадщини Моаї».
Прес-секретар Британського Музею коментує для Аrtnet News, що музею невідомо про офіційний запит народу Рапа-Нуї, Комісії з розвитку Острова Пасхи або Чилійського уряду щодо повернення статуї. Він також підкреслив освітню цінність експонування цієї скульптури в музеї.
«Ми віримо, що об'єкти з усього світу поруч із історичними пам’ятками інших культур дуже важливо виставляти в Британському Музеї, – говорить прес-секретар, – Hoa Hakananai’a можна вільно побачити в галереї WellcomeTrust – і це експонат, який фотографують найбільше, а сюди щорічно приходить 6 млн. відвідувачів».
Припускаючи, якою б могла бути відповідь Музею на запит повернення скульптури на Острів Пасхи, прес-секретар зауважує, що Музей є одним із провідних світових кредиторів і Рада музею завжди розглядає запити на позики. «Ми прагнемо активно співпрацювати з партнерами та спільнотами з усього світу йвідкриті до будь-яких специфічних пропозицій та дискусій з приводу подальших спільних проектів та досліджень».
Це не перший випадок, коли Чилійська влада намагається допомогти Рапа-Нуї повернути назад їхню статую. У 2016 році Чилійський режисер-документаліст створив петиціюз проханням до уряду вимагати повернення артефактів Рапа-Нуї, але до цього часу Чилі не давала позитивну відповідь.
Статуя Моаї у Британському Музеї. © Kevan via Flickr
«Це унікальний твір, важливий елемент, який об'єднує дві ланки історії наших предків», – заявив місцевий лідер аборигенів AFP, додаючи, що відновлення роботи було б «важливим символом забуття сумного історичного періоду насилля та порушення наших прав Європейськими колонізаторами».
Hoa Hakananai’a є одним із більш ніж 4000 артефактів, які були вивезені з Острову Пасхи відтоді, як сюди вперше потрапили Європейські мореплавці в 1777 році. Пам’ятки зберігаються в колекціях по всьому світу. Інша статуя Моаї знаходиться в Музеї на набережній Бранлів Парижі.
Острів Пасхи розташований приблизно за 3 тис. км від Чилійського узбережжя, був анексований Чилі в 1888 році. З цього часу основна частина населення зникла через хвороби, які проникли сюди з Європи, (зокрема, віспа), або була продана в рабство. Раніше цього місяця Чилійська влада здійснила певні заходи щодо обмеження туризму, з метою збереження та захисту знаменитих статуй та природніх ресурсів, зменшивши щоденний наплив туристів із 80 до 30 осіб. Також було подано законопроект з приводу зміни назви Острова Пасхи на Рапа-Нуї.