Студентство НАОМА вимагає відкриття нової кафедри!

13 грудня 2016 року в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА) у Києві відбулася художня акція місцевих студентів з вимогою модернізувати навчальний процес інституції. Акція "Відкриття кафедри актуальних мистецтв", покликана звернути увагу широкого загалу на проблеми в Академії, стала прецедентом в українськму медійному просторі.

 

Тут і далі — фото з мистецької акції "Відкриття кафедри актуальних мистецтв"

Фото: Софія Бергінер

 

За кілька днів до реалізації цього мистецького жесту студенти-організатори розповсюдили в мережі повідомлення про відкриття в НАОМА нової кафедри. Незабаром після того, як ця інформація здобула увагу громадськості, новина була спростована адміністрацією навчального закладу. Таким чином, суденти спромоглися наглядно продемонструвати консерватизм та контрреформаційність, які наразі панують в Академії. Незважаючи на спротив керівного складу, "відкриття" нової кафедри таки відбулося: у рамках заходу, студентство розповсюдило брошури-звернення з викладом своїх вимог, а також наклеїло на одну з колон холу стрілку-вказівник (на кшталт тих, які клеяться на стіни, під час проведення в Академії відкритих лекторіїв) із роздрукованим текстом спростування інформації про "відкриття" нової кафедри, опублікованому напередодні на офіційній сторінці НАОМА.

 

 

"Стрілка мала вказувати напрямок пошуків неіснуючої кафедри, іронічно направляючи в бік кабінету ректораів адміністрації,. адже саме там слід шукати відповідь на запитання, коли стануть можливі реальні реформи освіти в академії. Водночас вказуючи цей абстрактний напрямок, вона фактично виражала розгубленість нас усіх, адже кафедри досі немає і ми не знаємо, де її шукати", — зазначили ініціатори акції.

 

 

Повідомлялося також, що адміністрація НАОМА виказала хвилювання з приводу "відкриття", у зв'язку з чим того ж таки 13 грудня була зібрана Вчена рада, де, зокрема, обговорювалися питання створення кафедри. На жаль, згоди досягти не вдалося. Наразі незадоволене студентство обмірковує свої наступні кроки.


Нижче наводимо текст брошури-звернення студентів НАОМА. 

 

 

Відкриття кафедри актуальних мистецтв у НАОМА


Це відкриття є нашим художнім жестом і реакцією на парадоксальну бездіяльність НАОМА.


Ми хотіли б помислити, як могла б виглядати більш сучасна освітня структура в рамках НАОМА, якби вона почала впроваджуватись сьогодні. Перше що спадає на думку — майстерні, кафедри. Очевидно, те, що ми здатні мислити тільки такими категоріями, оприявнює, на жаль, цю закритість нашої академічної системи.


Передумови


Ми вирішили порушити цю болючу тему, оскільки ми одні з тих, хто відчув невідповідність нашої освіти потребам сучасності. Не одне покоління художників й художниць, що навчались тут, з часом були змушені шукати необхідні знання поза стінами Академії. Деякі з них полишили навчання, деякі аби як довчились. У нас, як і в багатьох попередників і попередниць, виникло запитання про доцільність такої освіти. Постає питання: чи потрібні державі виші, що випускають некваліфікованих фахівців та фахівчинь? Що було б, якби державні навчальні заклади випускали, наприклад, студентство, яке не знає про Теорію відносності Ейнштейна?

Намір

Цією дією ми спонукаємо Академію до рішучих змін. Можна й далі знаходити різноманітні приводи для бездіяльності. Ми сподіваємось на зваженість та адекватність керівного складу Академії.


Маючи програму, ми пропонуємо утвердження експериментальної кафедри актуального мистецтва. Можливо, у керівництва виникнуть сумніви щодо необхідності її створення, але ми переконані, що цей напрям на сьогодні є дійсно потрібним як нашим студентам та студенткам, так і Академії, якщо вона й надалі бажає втримувати звання провідного мистецького навчального закладу України. З цього логічно виринає питання: чому в Академії й досі головним принципом навчання є "робити", а не "думати"?

 

Засоби

Ми маємо широку підтримку українських митців, більшість з яких навчались і випустились з Академії, а деякі навіть викладають тут. Те, що ми робимо, ми робимо власними силами, і це є відображенням наших прагнень.

Хто ми?

Ми є студентським рухом, що є відкритим для кожного чи кожної й має на меті розширення та доповнення академічної освіти.


Ми не виступаємо проти академічної традиції, але прагнемо змістити акцент на проблематичне становище художньої освіти сьогодні. Все, чого ми хочемо — це те, щоб Академія дійсно була провідним мистецьким закладом в Україні. Ми вважаємо, що художник чи художниця мають використовувати ті навички та техніки, які пропонують йому актуальне мистецтво та науки. Ми вважаємо, що художник чи художниця повинні мати уявлення про історію, філософію та сучасну ситуацію в художньому середовищі. На даному етапі навчальна академічна програма (з історії мистецтв, філософії тощо) на більшості факультетах закінчується початком авангарду, тобто подіями сторічної давнини. Без експериментального та дослідницького методів навчання у художньому вузі студент чи студентка залишається ізольованим від того, що відбувається навколо нього чи неї тут і зараз.

 

Студентство НАОМА