Суд постановив: «Адам» і «Єва» Лукаса Кранаха Старшого залишиться в Музеї Каліфорнії

Федеральний апеляційний суд підтвердив рішення нижнього суду щодо диптиху 16 ст. авторства Лукаса Кранаха Старшого. Картини не будуть повернені спадкоємцям легендарного німецького колекціонера єврейського походження Жака Гудстіккера, а залишаться у США. Рішення від 30 липня стало крапкою в 11-річному судовому процесі з приводу викрадених нацистами творів мистецтва, а це означає, що вони залишаться в Каліфорнії та експонуватимуться в Музеї Нортона Саймона.

 

Попереднє рішення було прийнято у 2016 р., згідно з ним, суд США не мав права оскаржувати рішення уряду Нідерландів, який продав картини в 1966 р. Марей вон Захер довго судилася з музеєм у Пасадені, аби повернути диптих, який нацисти викрали зі сховищ Гудстіккера, її свекра, видатного арт-дилера з Амстердаму, колекція якого складала більш, ніж 1200 картин.

 Лукас Кранах Старший "Адам" і "Єва", бл. 1530 © Wikimedia Commons 

Фото: artnet.com

 

Кранах, німецький художник доби Ренесансу, закінчив роботу над диптихом близько 1530 р. Під час вторгнення нацистів у Нідерланди в 1940 р., Гудстіккер спробував втекти кораблем, проте помер через нещасний випадок. Роботи Кранаха згодом були продані за частину їхньої справжньої вартості Герману Герінгу, одному з найбільш впливових гітлерівців, усупереч волі вдови Гудстіккера.

 

Після війни, союзники вимушено передали сотні творів мистецтва, які були у власності Герінга, уряду Нідерландів, який пізніше продав роботу Кранаха колишньому російському принцу Георгію Строганову-Щербатову. У 1971 р. диптих було продано на аукціоні мультимільйонеру промисловцю Нортону Саймону.

 

Ерік Саймон, внук Нортона і єдиний представник роду в музейній раді, попередньо висловлював готовність підтримати спадкоємців родини Гудстіккера. Він був відізваний із ради в травні, здебільшого, через прихильне ставлення до позивачів – про це заявляє Pasadena Star News.

 

 «Ми задоволені рішенням Дев’ятого Округу підтримати вирок районного суду, який базується на законі та фактах і підтверджує, що право власності на «Адама» і «Єву» Лукаса Кранаха Старшого належить Norton Simon Art Foundation, – говорить представник Музею Каліфорнії. – Сьогоднішнє рішення має остаточно закрити це питання й ми з нетерпінням чекаємо, коли зможемо ці надзвичайно важливі твори мистецтва представити публіці, оскільки ми мали це робити ще з 1971 року». 

 

Мак Кіон зазначає, що причиною відмови на позов вон Захер було те, що згідно з внутрішньою юрисдикцією Нідерландів, право на володіння диптихом або його оскарження для невістки колекціонера не дійсне після 1951 року.

 

У 2006 році, Нідерландський уряд повернув 202 картин у власність вон Захер. Роботи були продані на аукціоні того ж року із загальною вартістю у $10 млн. Щодо рішення Лоуренса Кайє з юридичної фірми Herrick, який представляв інтереси спадкоємиці, то в ньому зазначається, що вон Захер «розчарована рішенням суду  готується до наступного кроку в її довгій, неприємній боротьбі з правосуддям».

 

Джерело: artnet.com