Світложивопис відродять в Малій галереї Мистецького Арсеналу

27 травня о 20:00 Відкритий архів медіа-арту запрошує на новий захід у Малій галереї Мистецького Арсеналу (м. Київ; вул. Лаврська, 10). «Медіа-археологія» – перформанс про творчість харківського художника і музиканта Юрія Правдюка, який одним із перших в СРСР поєднав візуальне та звукове мистецтво.

 

Ілюстрація до проекту

 

У 1963 році Юрій Правдюк винайшов технологію, завдяки якій музика набувала вираження у світложивописі – експеримент, про який мріяв Скрябін ще на початку ХХ століття. Концерти світложивопису Правдюк влаштовував спочатку у своїй квартирі, потім у Палаці студентів ХПІ, а у вересні 1969 року було відкрито концертний зал світложивопису, який користувався неймовірною популярністю, поки не був закритий у роки застою і поступового розпаду «совка» у 1989 році. 

Юрій Правдюк співпрацював і надихав Лева Нусберга – керівника відомої групи російського нон-конформізму «Рух» («Движение») та зірку радянського технологічного мистецтва Булата Галєєва (Казань, «Прометей»). «Рух» та «Прометей» давно перетворилися на історію радянского технологічного мистецтва і представляють собою виключно медіа-археологічне зацікавлення, але студія Правдюка існує і досі у Харківському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості, де безпосередні учні радянського медіа-артиста виховують молоді покоління світложивописців, які працюють з унікальними аналоговими технологіями. 

Наталя Крюковська та Олександр Гук за сприяння Відкритого архіву українського медіа-арту вперше представлять свої світложивописні перформанси у супроводі творів харківського електронного музиканта Олексія Подать. Між виступами Наталя Крюковська – керівниця студії світложивопису – розповість про свого вчителя, його творчу, наукову та інженерну діяльність.

 

Джерело: сторінка заходу в Facebook