Топ 10 пияк у мистецтві

Пропонуємо вашій увазі добірку творів мистецтва, у яких ключову роль відіграють не зовсім тверезі люди або міфічні герої.

 

Дієго Веласкес – Тріумф Вакхи, або Пияки (1628-1629)


У цьому іронічному шедеврі іспанський художник, який за свою кар’єру змальовував явища вуличного життя 17-го століття у Севільї і поряд з тим писав портрети короля і папи Римського, у «Тріумфі Вакхи» зіставляє міф і реальність, високе мистецтво і низини людського буття. Античний бог Вакх зійшов на Землю в Іспанії 17 століття, що нагадує концепцію якоїсь сучасної фотороботи. У цій історії він оточений не сатирами і менадами як зазвичай, а компанією неохайних пияк. Міф про вино як культурну цінність далекий від реальності. Для смертних вино є способом забуття про злидні.

 

 

Ґілберт і Джордж - Gordon's робить нас п’яними (оригінал Gordon's Makes Us Drunk) (1972) 


У цьому дивному гіпнотичному відео Гілберт і Джордж сидять та розпивають пляшку джина під звуки романтичної класичної музики. У процесі розвитку дій вони стають усе більш п’яними, а їхні рухи – помітно незграбними. Це такий собі мистецький твір, який показує двох чоловіків в пошуках екстазу і забуття.

 

 

Едґар Деґа – В кафе (1873)


 

У цьому портреті, що змальовує життя богемного Парижа майже 150 річної давнини, зелена фея, абсент, представлений по-справжньому демонічним напоєм. Деґа сфокусувався на нещасній жінці, яка сидить за столом споглядаючи блідо-зелену отруту. Вона думає про щось, перш ніж поринути у п’яне оніміння.

 

 

Борис Михайлов – Історія хвороби (1997-1998)

 

Це серія відверто шокуючих знімків українських безпритульних. Михайлов систематично фотографував їх, щоб показати усю «красу» життя частини людей, які після розпаду Радянського союзу не змогли пристосуватися до нового життя. Саме ця серія принесла фотографу широке визнання на Заході, а його фотороботи виставлялися у найвідоміших галереях світу.

 

 

Антоніс ван Дейк – П’яний Силен, якого підтримують Сатири (1620)

 

В античній міфології Силен – це товстий п’яний друг бога вина Вакха. У цій бароковій картині він настільки п’яний, що не може встояти на ногах. Сатири охоче підтримують Силена, проте його масивне спітніле тіло все одно падає. А він між іншим почуває себе цілком щасливим у цій ситуації.

 

 

Мікеланджело – Бахус (1496-1497)

 

В античній міфології, та й в більшості сюжетів мистецтва епохи Відродження, Бахус – це могутній бог, який контролює себе навіть п’яним. Молодий Мікеланджело у віці приблизно 20-ти років побачив його дещо іншим – страхітливо божевільним і п’яним. Очі Бахуса шокуюче порожні,  голова похилилась і видно, що він починає втрачати контроль. Цей образ, створений Мікеланджело Боунарроті, вважається одним з його перших шедеврів.

 

 

Ян Стен – Інтер’єр готелю (Розбиті яйця) (1665-70)

 

Ян Стен зображає себе як грубого пияку, який ображає офіціантку. Там, де Веласкес звертається до міфології, щоб передати реальність, нідерландські художники часів Стена описують справжні реалії життя без класичних алюзій. Тож швидше за все у 1600-х люди проводили час в пабах саме так, як зображено на цій картині.

 

 

Червонофігурний кубок (490-480 до н. е.)

 

Вечірки, на яких випивали багато міцного вина, були невід'ємною складовою життя чоловіків вищого класу в Афінах. На цьому розписаному кубку зображений епізод, у якому молодий заможний чоловік відхиляє кубок з вином задля того, щоб подивитися танець.

 

 

Джиліан Веарін – Тереза і Шимус (1998)

 

Британський фотограф намагалася показати драму реального життя, фотографуючи Терезу і Шимуса. Це було частиною проекту про лондонських вуличних пияк. За словами Джиліан, саме алкоголь є тим інструментом, який допомагає людям звільнитися від певних соціальних заборон: він позбавляє нас раціональних думок і залишає лише емоції.

 

 

Тіціан – Вакханалія (1523-1526)

 

Пияцтво насправді не виглядає таким красивим як його зображає Тіціан у своїй картині. Ці пияки роблять свої витівки з надзвичайною витонченістю. Танцівниці не падають. Винний глек спокійно балансує на руці чоловіка. Вино звільнило усіх від комплексів і зробило їх сп’яніло-закоханими і романтичними. Вони не лаються, не кричать одне на одного, навпаки, здається, що там царює повна ідилія і гармонія. In vino veritas.

 

 

За матеріалами: theguardian.com