Третій етап виставки "Чумацький шлях": від діалогу культур до діалогу епох

5 травня в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (м. Київ, вул. Лаврська, 9, корп. 29) відбулося відкриття виставки «Гіпероніми» в рамках міжмузейного проекту «Чумацький шлях», організатором якого виступило видання «In-Art». На відкритті виставки виступили генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова, заступник директора Людмила Білоус, організатор і куратор проекту Георгій Браіловський, художник Антон Логов, художник-кераміст Павло Сахно.

 

Тут і далі — виставка «Гіпероніми» в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва

 

«Чумацький шлях» — це проект про взаємовплив двох культур: української та кримськотатарської. Тема взаємодії цих культур завжди раніше формувалася стереотипами і міфами, штучно створюваними російською історіографією, пізніше ця міфотворчість було успадкована радянською наукою.

 

На виставці представлені експонати з фондів музею, приватної колекції Рустема Скібіна, а також роботи сучасних українських і кримськотатарських художників - Рустема Скібина, Павла Сахно, Марини Курукчі. Експозиція розкриває вплив, який кримськотатарська культура і мистецтво надали на українську. Це вплив простежується в орнаментиці, декоруванні, пластиці форми предметів побуту, загальній семантиці символів, укладених в елементах орнаменту.

 

Інсталяція Антона Логова

 

Інсталяція Антона Логова в центральному залі музею дала назву всій виставці.

 

«Дуже багато різних смислів породжує сучасне суспільство. Наскільки всі вони різні — настільки і близькі за своїм походженням. Мій особистий сенс в житті — це поле культури. І воно не може існувати окремо без суспільства. Гіпероніми - це мої рефлексії на нього. Ця робота - про наші відносини в системі почуттів нової країни. Це відповіді без питань», — каже Антон Логов.

 

Інсталяція Зінаїди Ліхачевої

 

Українські рушники з кераміки в проекті Зінаїди Ліхачевої, розташовані на землі, символізують данину поваги до батьків і готовність зробити перший крок на шляху до нового самостійного життя. Ця ж тема звучить в інсталяції кримськотатарської вишивки, яка ніби зависла в величезному просторі виставкового залу і відтворює святкову атмосферу в домі кримськотатарської дівчини, яка готується до весілля.

 

«З теми, яку ми сьогодні досліджуємо в рамках однієї цієї виставки, почався весь наш проект. Колекціонування української дореволюційної кераміки привело мене до вивчення питання про вплив східної орнаментики на нашу українську і про тотожність семантики, мови символів в обох наших культурах. Так в мені зародився інтерес до більш загальних питань впливу тюркської культури на наше українське мистецтво», — зазначає куратор і організатор проекту Георгій Браіловський.

 

Організатори та учасники проекту

 

В Національному музеї українського народного декоративного мистецтва виставка «Чумацький шлях» триватиме до 15 червня 2017 року.

 

Окрім Національного музею українського народного декоративного мистецтва Проект «Чумацький шлях» охоплює ще чотири музейних локації:

- «Народжені війною», Національний заповідник «Софія Київська», галерея «Хлібня», з 27.04 по 10.06.2017 (вул.Володимирська, 24);

- «Символи безкрайнього степу», Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», з 3.05 по 25.06.2107 за адресою: вул. Лаврська, 19 (вул. Івана Мазепи, 29);

- «Зруйнована казка», Музей української діаспори, з 17.05 по 16.06.2017 (вул.Московська, 40Б)

- Науково-практичний симпозіум та лекторій, Національний художній музей України (вул.Грушевського, 6), дати уточнюються.

 

Сторінка події у Facebook

 

За іншими подіями Проекту слідкуйте на сторінці Milky Way Art Project

 

Партнерами проекту виступили: студія Сергія Махно, мережа торгових центрів Епіцентр