У Барселоні пройшла виставка, присвячена українському перформансу

На початку жовтня українські митці Марія Куликівська, Пьотр Армяновський та Вікторія Миронюк взяли участь у перформативній програмі Swab Barcelona — міжнародній художній виставці, яка об'єднує галереї, кураторів, колекціонерів та молодих митців з усього світу. Десятий, ювілейний рік міжнародної виставки організатори вирішили присвятити українському перформансу. Окрім трьох митців, представлених фондом ІЗОЛЯЦІЯ, на Swab Barcelona від України завітали ще Валентина Петрова та Михайло Коптєв, яких відібрав Центр візуальної культури.

 

Робота Пьотра Армяновського «Донецьк: чорне та червоне», про його рідне місто, межувала з акціонізмом. В перформансі він використовув вугілля та троянди, які вважалися символами Донецьку, що наразі перебуває під контролем військових угрупувань ДНР. Прикріплюючи квіти степлером до тіла, він унаочнював стан болю від ситуації, яка досі триває на Сході України.

 

Усі зображення надано фондом ІЗОЛЯЦІЯ


Пьотр розповідає, що «намагався знайти у Києві справжнє вугілля — антрацит, яке виблискує маслом у проміннях сонця. Це один зі спогадів викарбуваний у моїй пам'яті про рідний Донецьк, якому був присвячений перформанс. На всіх складах у Києві продаються звичайні дрібні вугільні "горіхи". Пошуки привели мене в Академію наук України. "Ти художник? Тримай і малюй", — сказав літній чоловік у напівзакинутому Інститут вугілля і передав велий шматок антрациту. Я вже кілька років не був у Донецьку... Один день шматок антрациту стояв на виставці як інші коштовні картини та інсталяції. Люди підходили, фотографували, торкались. Я розбив цю реліквію шукаючи місця для нового. Здається, мої лють та біль були зрозумілі свідкам перформансу. Кілька шматочків донецького антрациту знайшли собі місце у кишенях гостей та, можливо, мешканців Барселони».

 

 

 

«Пліт. Крим» Марії Куліковської — мандрівний острів-парламент переселенців з Криму, які змушені були мігрувати з окупованої території в силу політичних переконань після «референдуму» 2014 року. Перформанс Марії нагадує про вразливість і беззахисність людей, які втратили свої домівки, та закликає до солідарності з ними. 

 


 

Вікторія Миронюк у своєму перформансі «Червоне весілля», досліджувала перформативні схеми радянського обряду одруження.  Ігрова реконструкція ритуалу запрошувала учасників подумати над тим, що залишилось від історії, ознаменованої радикальними концепціями любові, гендеру та сексуальності, та що вона може сказати про сьогодення. 

 Участь українських перформерів у Swab Barcelona стала можлива за підтримки Генерального консульства України у Барселоні.


* * *  

Марія Куліковська народилася в місті Керч, Крим. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури у Києві. Є авторкою численних виставок, акцій та подій серед яких: Війна і мир (Маріуполь, 2016), 9 травня (персональна виставка, Лондон, 2016), 1 травня (Лондон, 2016), Happy Birthday (Лондон, 2016), #Onvacation (Венеціанська бієнале сучасного мистецтва, 2015).

Пьотр Армяновський розпочинав свою художню діяльність у Донецькому альтернативному театрі Жуки. Навчався у Києві, Львові, Москві, в тому числі "Школі перформансу" під керівництвом Януша Балдиги. Брав участь у якості перформера під час ретроспективної виставки Марини Абрамович у Москві.

Вікторія Миронюк закінчила курс теорії культури в Києво-Могилянській академії, магістерську програму із сучасних сценічних практик у Мадриді (MPECV) та післядипломну програму із мистецького дослідження в Брюсселі (A.PASS). Займається міждисциплінарними проектами на межі перформативних, учасницьких практик та візуального мистецтва. Серед іншого, представляла свої роботи на фестивалях, галереях та театрах України, Іспанії, Бельгії, Польщі, Щвейцарії, Аргентини та Перу.