У Дніпрі покажуть радянську буденність крізь об'єктив Олександра Ковальчука
Галерея "Артсвіт" (м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 4А) представляє виставку Олександра Ковальчука, дніпровського фотографа та відеографа. Експозицію складають роботи із домашнього архіву, які досі залишалися невідомими для глядача. Фотографії Олександра Ковальчука — це альтернативний погляд на радянську буденність, в якій домашній альбом стає простором мистецького експерименту. Виставка триватиме з 2 червня по 2 серпня. Відкриття — 2 червня о 19.00.
Тут і далі — фотографії Олександра Ковальчука
Надано організаторами
Фотограф та режисер Олександр Ковальчук народився і майже все життя прожив у Дніпрі. Більшість його офіційних робіт — це кіносюжети (часто пропагандистські) з життя Дніпропетровської області: новини заводів, портрети робітників та індустріальні пейзажі.
Але основою експозиції стали домашні альбоми із колекції Нурії Бусигіної, яка збирає старі фотографії Дніпропетровського регіону.
Родичі Олександра Ковальчука згадують про обшуки та вилучення певних матеріалів після його смерті, але альбоми із особистими фото залишились і ми можемо досліджувати їх сьогодні.
Таким чином, сімейний альбом стає залишком, нецікавим радянській системі, але й від того — простором, де фотограф шукав нові форми і теми, де центром стає людина та її буденність поза офіційною ідеологією.
Саме такі надлишки/залишки, на думку команди галереї, можуть допомогти в осмисленні місця художника, який жив та працював у радянську епоху.
Цією виставкою галерея продовжує дослідження фотографічної спадщини Дніпра з метою актуалізувати імена митців, які з різних причин не відомі сьогодні.
Проект реалізований гелереєю Артсвіт за підтримки програми “Культурна столиця”.
* * *
Олександр Ковальчук — український, радянський фоторепортер та кінооператор. Народився у 1910 році, жив і працював у Дніпропетровську (зараз – Дніпрі). 1928 року закінчив Одеський технікум кінематографії. До 1931 був лаборантом на кінофабриці "Культкіно" (Москва). Працював оператором в "Белгоскіно" та "Азеркіно". У складі української групи хронікерів пройшов Другу світову війну. У 1944 році, після поранення, він повернувся у Дніпро і з того часу керував кореспондентським пунктом у місті, багато документував життя Дніпропетровської області. З 1936 по 1967 Олександр Ковальчук зняв близько 50 фільмів самостійно та у співавторстві і ще близько 800 кіносюжетів. Помер у 1967 році.