У Дніпрі відкрився новий арт-простір “Кімната”
5 липня у Дніпрі відкрився мистецький простір для художників, які лише розпочинають свій творчий шлях – «Кімната». Працюватиме він на платформі галереї «Артсвіт».
Одне з основних завдань галереї – формувати мистецьке середовище міста. Новий майданчик має стати платформою для молодих за творчим досвідом митців. «Кімната» позиціонується як відправна точка в мистецькій діяльності та площина для культивування творчих здібностей. Ідея створення належить кураторам «Артсвіту». Відкрися простір у 5-ту річницю галереї.
Усі зображення надано організаторами
«Ідея нового виставкового простору з'явилася через необхідність. Практика додаткових залів не нова для України. Наприклад, у Мистецького Арсеналу є майданчик «Мала галерея Мистецького Арсеналу», у харківській муніципалці - «арт-підвал». Сутність у тому, щоб бути більш вільними у ставленні до художників-початківців. "Артсвіт" – це територія, у якої є свій імідж, рівень і план. До того ж, не можна сказати, що "Артсвіт" працює лише з визнаними митцями. Проте, це великий майданчик, більш вимогливий як за змістом, так і за обсягом матеріалу в художника», – зазначає кураторка галереї Віта Попова.
Молоді митці матимуть змогу розпочати власний шлях, експонувати реалізовані художні проекти, донести свої думки та хвилювання аудиторії. Виставка в «Кімнаті» для багатьох учасників – це перші рядки професійного CV, а також досвід роботи з організаторами, критиками, журналістами й глядачами. Можливість бути побаченими й почутими допоможе авторам не загубитися серед мистецьких джунглів, не втратити художню образність мислення та глибинність сприйняття світу.
«Для «Артсвіту» ж це можливість моніторити ситуацію зовсім на іншому рівні, шукати цікавих персонажів і розкривати їх. Ми будемо дивитися, наскільки комфортно працювати з людиною, на її рівень відповідальності й, звичайно, кураж, мистецтво й спосіб мислення. Роботи, які будуть показуватися в «Кімнаті», у подальшому можуть включатися у великі кураторські виставки «Артсвіту». Молодих художників ми будемо рекомендувати своїм колегам для участі у виставках і резиденціях, допомагати в подачі заявок на конкурси, освітні програми та гранти», – говорить Віта Попова.
«Кімната» – це вільний простір без обмежень і цензури. Пріоритетними для експонування в центрі будуть цілісні систематизовані проекти, реалізовані за допомогою нових медіа. Виставки змінюватимуться щомісяця. Щодо фінансування, «Кімната» буде на самозабезпечені. Як вважають куратори, відсутність повноцінного фінансування повинна дати поштовх творчому потенціалу в оформленні виставки та в її просуванні.
Новостворений простір відкрився виставкою молодої дніпровської художниці Вікторії Тимонової «Гра в присутність». Дівчина працює переважно в напрямі колажу. На її рахунку участь у польській резиденції для митців «Фундація» (м. Клементовіце), виставка «Як я провів своє літо» в культурному просторі «Акт» (м. Київ). Проект має на меті проаналізувати нормативність суспільства суцільного спостереження. Виставка – це співвіднесення реального, яке шляхом оцінювання за вигаданими критеріями номінується вадою, і неіснуючого, що намагається ієрархічно вибудувати щаблі поведінкових норм. Кожне кліше все глибше затискає людину в штучно створених фобіях. Соціальні інститути сприяють загостреному сприйняттю самих себе та відчуженості через постійний страх не відповідати, бути негармонійним, несумісним з ідеалом. Ті, хто не приймають правила гри, зостаються поза межами загально окресленої матриці. Усе, що залишається – бути аутсайдером, дисидентом, єретиком. Художниця намагається сконструювати ігрову модель функціонування суспільства та зафіксувати спроби втечі від вуаєристичного ока присутності.
Найближчим часом у «Кімнаті» можна буде побачити виставку фотографій Вероніки Чорненької, проект студії 1234567890, документацію перформансу Дар’ї Лук'яненко та багато іншого.
Аліна Стаменова