У Долині Царів знайшли ще одного Сфінкса

Генеральний директор Старовини Луксору Мохамед Абдель Азіз анонсував цієї неділі відкриття в Єгипті досі невідомої статуї сфінкса.


На знахідку натрапили будівельники, що проводили роботи з покращення конструкції історичної дороги Аль Каббаш між відомими храмами Луксор та Карнак, – повідомляється у звіті Egypt Today


Деякі новинні видання вже встигли назвати знахідку другою версією монументального Великого Сфінкса в Гізі, проте вона видається більш провінційним зразком давньоєгипетського мистецтва. Але в країні, яка намагається покращити свою туристичну індустрію, кожна старовинна знахідка є важливою.

Великий Сфінкс у Гізі. © Cros Bouroncle/AFP/Getty Images. 

Фото: news.artnet.com


Міністерство у справах старожитностей шукає спосіб підняти новознайдену статую з місця її перебування, у надії уникнути повтору минулорічного фіаско в Каїрі, коли 7-метрову статую голови фараона піднімали за допомогою екскаватора, що привело до звинувачень міністерства в недбалості. У той же час, роботи по відновленню дороги нині призупинені й міністр Халед аль-Анані заохочує туристів до відвідин цього місця заради статуї.


Бассам аль-Шамма, єгиптолог, коментує для Єгипетських медіа, що навколо Луксора є багато подібних сфінксів, тож знахідка не є дивиною. Останніми роками було знайдено кілька нових пам’яток, і вздовж дороги вже є доволі багато менших кам’яних версій міфічної істоти, які датуються близько 1400 р. до н. е. Деякі з них були підняті на поверхню й реставровані в рамках проекту з реконструкції Дороги, вартість якої становить більше $33 млн, що були витрачені на нього з 2005 року.


Туристична індустрія Єгипту потроху розвивається після тривалого стрімкого занепаду, що був пов'язаний із політичною кризою та серією терористичних атак. Минулого року країну відвідало 8 млн туристів, порівняно з 5 млн у 2016.

Алея Сфінксів на дорозі Аль-Каббаш у Луксорі. © Tom Blackie via Flickr

Фото: news.artnet.com


Міфічна істота сфінкс має людську голову та тулуб лева. У Грецькій античній традиції сфінкс часто набував образу жіночого персонажа, голова якого нещадно пожирала всіх, хто не міг відгадати її загадки. Для єгиптян сфінкс – доброзичливий охоронець, голова якого дуже подібна до голови фараонів. Теорія подібності пов'язана перш за все з Великим Сфінксом: вважається, що голова монументальної статуї висічена за подобою фараона Хафра.


Серед інших відомих Єгипетських сфінксів зустрічаються скульптури з граніту, зокрема з головою фараона Хатшепсут, який зараз знаходиться в Нью-Йоркському Музеї Метрополітен. Великий Сфінкс із Танісу, який зараз зберігається в Луврі, є найбільшим сфінксом, що перебуває поза межами Єгипту.

 

Джерело: artnet.com