У Харкові покажуть масштабний проект про Курбаса та «Березіль»
18 січня о 18.00 у харківському арт-просторі YermilovCentre (Площа Свободи, 4) відбудеться відкриття виставки «Курбас у Харкові».
У 1920-х роках у Харкові існував один із найкращих театрів у світі – «Березіль», який створив Лесь Курбас. Виставка в YermilovCentre саме про це: що зробив Лесь Курбас?
На початку 1920-х у «Березолі» експериментували з рухом і новітніми медіа у театрі. Ці пошуки мешканці Харкова могли побачити під час гастролей київського Мистецького об’єднання «Березіль» з виставами «Газ», «Джіммі Гіґґінз», «Макбет» у 1923-1924 роках. Тепер режисерські концепції цих вистав можна побачити саме на виставці «Курбас у Харкові».
Лесь Курбас
Усі зображення надано організаторами
Лесь Курбас і театр «Березіль» переїжджають до Харкова з Києва у 1926 році і ставлять перед собою нову мету – творити засобами театру нову українську урбаністичну культуру, представити Харків як столицю України. Найяскравіше це мистецьке завдання проявилося у представлених на виставці в ЄрміловЦентрі спектаклях «Березоля» «Народний Малахій» (1928), «Алло на хвилі 477!» (1929) та «Мина Мазайло» (1929).
На виставці можна буде почути як справді звучала вистава «Народний Малахій». Унікальний запис першої дії вистави у виконанні провідного актора театру Курбаса Йосипа Гірняка був здійснений у 60-ті роки у Нью-Йорку. До виставки ми записали пісню «Харків, Харків» з вистави «Алло на хвилі 477!» – джаз-гімн цього міста.
Спеціально для цього проекту відтворено сценографію вистави «Алло на хвилі 477!» – музичного ревю, яке уявляло нову українську популярну культуру як частину найновіших трендів Америки та Європи, а також космічну сценографію до «Мини Мазайла».
Сцена з вистави «Алло на хвилі 477!» у Березолі у 1929
Головне завдання експозиції – продемонструвати саме ті театральні модерні інновації, які окреслюють творчість Курбаса та ставлять його в один ряд із найбільш знаними авангардистами першої половини ХХ століття.
Куратори виставки:
Вірляна Ткач, художній керівник, Мистецька Група «Yara Arts Group» (Нью-Йорк)
Тетяна Руденко, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України (Київ)
Вальдемарт Клюзко, мистецьке оформлення виставки (Київ)
Виставка зроблена на основі колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Також використані матеріали, надані Театральним музеєм Харківського Державного Драматичного Театру ім. Т.Г. Шевченка, Харківським Літературним Музеєм, Національним центром Олександра Довженка, Центральним державним кінофотофоно архівом України імені Г. С. Пшеничного, Музеєм Михайла Старицького, Українським Музеєм у Нью-Йорку (Архів Йосипа Гірняка). З приватних архівів Сергія Гордієва, Ірени Макарик, Вірляни Ткач та Мистецької Групи «Yara Arts Group». Реконструкцію одягу зробила майстерня “Шляхетний одяг”. Дякуємо за допомогу у підготовці виставки Надії Соколенко, Євгену Копйову та Ярині Цимбал. Виставка була підготовлена за підтримки Програми імені Фулбрайта в Україні.
Реконструкція конструкцій сценографії Вадима Меллера до вистави «Мина Мазайло», створено Вальдемартом Клюзком. Виставка «Курбас у Харкові», Харків, 2018
У мистецьких та наукових подіях під час виставки будуть брати участь: Харківський Державний Академічний Драматичний Театр ім. Шевченка, Харківський літературний музей, Харківський національний університет мистецтв ім І.П. Котляревського, Харківська державна академія дизайну і мистецтв, Харківська державна академія культури, Театр Арабески та Сергій Жадан.
Команда проекту: Яна Партола (координатор), Сергій Гордіїв, Тетяна Пилипчук, Марина Куценко, Валентина Чечик, Тетяна Турка, Олена Либо, Світлана Олешко, Валерія Любченко та Вірляна Ткач.