Грузинські митці запропонують «поживу для музею» у Києві

Галерея в «Домі Майстер Клас» представляє другу подію в рамках роботи кураторської лабораторії – проект «Пожива для музею» художників Ніні Палавандішвілі та Дата Чіголашвілі (Тбілісі). Куратори – Юлія Костерєва та Юрій Кручак (платформа «Відкритий простір»).

Методологію роботи Ніні Палавандішвілі і Дата Чіголашвілі можна охарактеризувати як таку, що вибудовується на перетині соціальної антропології та сучасного мистецтва. Метод, в якому художня діяльність тісно пов'язана з польовими дослідженнями, де наратив вибудовується не в авторитарний спосіб, а інклюзивно – тобто включає різні голоси, і де об'єкту дослідження надана можливість стати суб'єктом художньої діяльності. 

Деякі партисипативні проекти художників засновані на практиках Foodways і являють собою лабораторію спільної роботи — своєрідний гібрид кухні, художньої майстерні і вуличної події — і звертаються до тем мультинаціональності, міграції та толерантності. Посилаючись на повсякденну культуру городян, Ніні та Дата запрошують до участі людей з різних груп поділитися своїми рецептами з іншими, щоб потім, спільно, трансформувати особисті історії та гастрономічні пристрасті в публікації, громадські події і художні твори.

У 2015 році Ніні і Дата були запрошені платформою Відкритий Простір в рамках проекту «У Центрі Спільноти» взяти участь у розробці програми ревіталізації Мелітопольського краєзнавчого музею. Принципова ідея полягала не тільки в залученні відвідувачів до роботи музею, але в усвідомленні того, що знання в музеї створюються разом з аудиторією. Замість надання готових знань і «правильних» відповідей, Палавандішвілі і Чіголашвілі запропонували музею поставити стимулюючі питання, при цьому говорити не до аудиторії, але разом з аудиторією. Роботи, представлені в експозиції, є частиною архіву, створеного учасниками робочої сесії Ніні і Дата в Мелітополі. 

Згідно з логікою роботи лабораторії, «Пожива для музею» є кураторською відповіддю на проект Станіслава Туріни, який відкрився в галереї «Дому Майстер Клас» 15 грудня 2016 р. Обидва проекти співіснуватимуть в галерейному просторі до 20 лютого.

Куратори проекту Юлія Костерєва та Юрій Кручак зазаначаюсть: «Є три досить цікавих питання, які ми помітили в роботах Станіслав Туріни і в кураторському висловлюванні Лизавети Герман і Марії Ланько. А саме: у чому зараз може проявлятися художність, де закінчуються її межі, і хто може брати участь у створенні художнього висловлювання? Оскільки зараз відбувається перезатвердження суспільного договору, ці питання стають особливо важливими. Представляючи методи роботи Дата Чіголашвілі і Ніні Палавандішвілі з Грузії — країни, яка переживає подібні політичні, соціальні та культурні процеси — ми хотіли б проаналізувати механізми продукування мистецтва: які ролі сьогодні можуть виконувати художник, куратор і глядач».

 

Відкриття проекту 16 січня о 19.00.