У Києві представили арт-проект (R)EVOLUTION

7 травня Фонд культурної дипломатії UART та Національний художній музей України відкрили виставку (R)EVOLUTION відомого французького фоторепортера Еріка Буве, що триватиме з 7 травня до 8 червня 2014 р. Автор та організатори виставки ставили на меті зберегти пам’ять про Революцію гідності та події на Майдані у лютому 2014 року та віддати шану загиблим. Низка робіт автора вперше була представлена широкому загалу.

 

Фрагмент експозиції

 

«Тут, у Києві, я бачив безглуздя вбивств, я бачив гідність людей, які помирали мовчки. Я бачив і на наступний день – народ Майдану не святкував перемогу. Причина тому – десятки загиблих. Я хотів не зволікаючи показати цю виставку в Києві. Це моя данина тим людям, з якими я 20 лютого перебував там на горі, за готелем «Україна», - розповів під час відкриття виставки Ерік Буве.

 


Автор проекту Ерік Буве

 

Виставка є особливою з точки зору організації простору. Вона складається з трьох експозицій, розташованих зовні та всередині музею. Перша експозиція – «Київська втома» – відображає події, що відбувалися на вул. Грушевського на початку лютого, друга – «Герої Майдану» – події 20 лютого, коли на вул. Інститутській загинула велика кількість людей, і третя представляє мистецьке осмислення автором київських подій з використанням спеціальної техніки фотографії. Така задумка пов’язана з бажанням організаторів створити відкритий арт-простір, розмістити роботи безпосередньо у місці їхнього створення та залучити до перегляду виставки якомога більше людей.

 

Фрагмент експозиції

 

Символічним є те, що виставка проходить одночасно з проектом Національного художнього музею «Кодекс Межигір’я», в рамках якого експонуються так звані «скарби» з резиденції колишнього Президента України. Таким чином, відвідувачі музею зможуть потрапити на цю виставку лише пройшовши повз роботи, присвячені Майдану.

 

Організатори розповіли, що намагалися відкрити виставку якнайшвидше і проект був організований у найкоротші терміни.

«Людина має здатність швидко усе забувати. А мистецтво – це універсальна карта пам’яті, що дозволяє нам пам’ятати, з чого усе починалось, хто були ті люди, які мужньо боролися за свою свободу і гідність. Ми дуже сподіваємось, що, відвідавши виставку і переживши знову лютневі події, українці пам’ятатимуть, якою була ціна свободи, і відповідальніше ставитимуться до свого життя, розвитку своєї країни», – зазначив на відкритті проекту голова правління Фонду культурної дипломатії UART Дмитро Кулеба.

 

Юлія Ваганова, заступник директора Національного художнього музею, відзначила особливу важливість проекту для музею, що перебував в епіцентрі трагічний подій.

 

Ерік Буве про свої роботи:

«Мої знімки – про людей, яких я зустрічаю. Я хочу бути серед них. Лише так я зможу їх зрозуміти, лише так я стану для них своїм, попри те, що роль журналіста – залишатись неупередженим. Тому фотографія для мене – це перш за все дефіс між мною та іншою людиною, між нашими взаємовідносинами».

 

Автор був особисто знайомий із більшістю людей, які присутні на світлинах, у тому числі, з медсестрою Марією Матвіїв, яка також взяла участь у відкритті проекту. Саме Ерік є автором вже широковідомого в Україні фото Марії, зробленого під час розстрілу 20 лютого на вул. Інститутській. У Києві, а згодом у Львові, Ерік Буве разом із журналісткою французького журналу «Polka» зустрінуться і з іншими героями світлин, щоб почути їхні історії та зробити про них репортажі.

 

 

Ерік Буве та Марія Матвіїв на тлі фотографії з нею, зробленій 20 лютого