У Києві відкриється ретроспектива творчості Олександра Сиротенка
6 липня 2017 р. у київській галереї «Дукат» відбудеться відкриття виставки творів видатного українського художника Олександра Сиротенка (1897–1975). До експозиції увійдуть полотна та малюнки із родинного зібрання, що відображають практично всі періоди творчого шляху митця. Роботи, відібрані для виставки, складають своєрідну збірку «коротких історій» з життя майстра та людей, що його оточували.
Ранній період творчості Олександра Сиротенка представлено кількома малюнками сангіною. Це портрети жінок-сучасниць художника, чиї імена залишились невідомими, але віртуозна рисувальна техніка донесла до нас і дівочу ніжність, і жіночу втому. Деякі малюнки виступили підготовчими роботами для майбутніх великих полотен, зокрема жінка на одному з них стала прототипом героїні відомої картини «Відпочинок».
Тут і далі — твори Олександра Сиротенка
Надано організаторами
1930-ті роки — активний період у творчості О. Сиротенка. До цього часу належить картина «Купальниці». Працюючи над нею, митець багато малював з натури: пейзажі та жіночі постаті, — щоб згодом поєднати їх у загальній багатофігурній композиції. У ці роки Олександр Сиротенко багато працює над створенням живописних портретів. Кілька із них, зокрема «Портрет жінки» та «Портрет дівчини в червоному береті» (обидва 1930 року) — увійдуть до експозиції виставки в галереї «Дукат». А 1939 року був написаний портрет дочки Надії — майбутньої художниці, яка у ті часи навчалася у нещодавно відкритій Київській середній художній школі. «Портрет дочки у червоному намисті» демонструє притаманні живописцю колористичні можливості. Радісний, світлий і водночас насичений колорит картини відображує характер юної, наповненої передчуттям щастя людини.
Хоча художника здебільшого приваблюють жіночі моделі, він пише і чоловіків. Вперше на цій виставці демонструється невеличкий автопортрет О. Сиротенка кінця 1930-х років, створений, ймовірно, як підготовчий етюд до великого полотна 1940 року. Цей автопортрет написаний із великою старанністю і увагою до подробиць фізичного вигляду, деталей тла, а головне — до техніки живопису. Останнє пояснює вельми добрий стан збереження картин митця, поверхня фарбового шару яких не постраждала від впливу часу. Обличчя нібито виліплено пастозними, накладеними за формою мазками, що виявляють та підкреслюють його особливу скульптурну будову. Живописцю вдалося передати характерність зовнішності, а також зосередженість і напруженість духовного життя творця.
Жанрові вподобання О. Сиротенка різноманітні. Окрім портретів на виставці представлено кілька натюрмортів з плодами. Два з них майже «близнюки», але ж попри композиційну схожість вони відрізняються технікою виконання та живописними завданнями, які ставив перед собою митець. Олія і темпера — у роботі над полотнами автор враховував специфіку кожної техніки. В одному вирішується задача реалістичного втілення мотиву з точною передачею поверхні фруктів, фактури тканини, їх освітлення тощо , а в другому – перевагу віддано декоративності з її умовними кольорами та відсутністю тональної градації при розробці форми.
Пейзажна творчість представлена картиною «Явори», написаною в улюбленій Григорівці — мальовничому селі на березі Дніпра неподалік від Канева, де полюбляв працювати і відпочивати влітку Олександр Сиротенко. Окрім «головних героїв» — старих яворів, в картині присутній ще один — сонячне сяйво, яке, здається, наповнювало і все життя Майстра.
Виставка триватиме з 6 липня до 7 серпня 2017 року.
Відкриття виставки відбудеться 6 липня о 19:00 за адресою: вул. Рейтарська, 8Б, галерея «Дукат».