У Києві з'явиться пам'ятник Анні Ярославні!
10 листопада о 17.30 у Сквері на Львівській площі в Києві відбудеться урочисте відкриття пам'ятника «Анна Ярославна. Королева Франції»! В церемонії відкриття візьмуть участь: Ізабель Дюмон – Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні; Надзвичайні і Повноважні Посли Бельгії, Швейцарії, Мексики, Польщі, Словенії, Норвегії, Грузії; Євген Нищук – міністр культури Украіни; Бертран Кост – французький підприємець, меценат проекту; Костянтин Скритуцький – скульптор, автор пам’ятника; Федір Баландін, співавтор пам'ятника; Марина Соловйова – голова ГО «Чотири Королеви»; учні київських французьких шкіл.
Пам’ять про Анну Ярославну не згасає ні у Франції, ні в Україні. Франція з часів короля Генріха І, чоловіка Анни Ярославни, живе спогадами про нашу видатну землячку. Пам’ятники Анні є в містечку Санліс під Парижем, зберігають пам'ять про Анну і в місті-побратимі Києва, Тулузі – чудовому місті на півдні Франції. У Києві ж досі пам’ятника Анні не було, хоча дитинство її минуло саме тут – і згадку про це дитинство вона пронесла через усе життя. Наразі, тільки перший французький навчальний заклад в Україні, визнаний Міністерством освіти Франції, носить її ім’я: Lycée français Anne de Kiev. У липні 2015 року, за ініціативи громадських організацій «Київ.Стратегія 2025», «Чотири Королеви», мера Києва Віталія Кличка, посольства Французької республіки в Україні, Міністерства культури України, вперше проведено Міжнародний фестиваль мистецтв «Anne de Kiev Fest». Основною подією фестивалю стала презентація моделі пам’ятника королеві Анні, яка відбулась на території Національного заповідника «Софія Київська». Автори пам’ятника – Костянтин Скритуцький та Федір Баландін. Цього року «Anne de Kiev Fest» пройшов вдруге і завдяки співпраці з Фондом Кличка та французьким меценатом Бертраном Костом проект пам’ятника Анні було реалізовано.
Ізвбель Дюмон поруч з моделлю майбутнього пам'ятника
Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні, пані Ізабель Дюмон: «...Анна Київська, як історична постать, є невід’ємною ланкою довгого роду Капетингів та інших численних європейських династій. Анна Київська є першим з міцних зв’язків, що єднають Україну та Францію. Ці зв’язки вибудовувалися впродовж століть і значно посилилися після здобуття Україною Незалежності в 1991 році. Ці зв’язки живляться активним співробітництвом в усіх галузях. Сьогодні вони є міцнішими ніж будь-коли, бо Україна, волею свого народу, обрала незалежність, свободу, повернення до Європи, у якій Київська Русь посідала належне їй місце» (з промови на церемонії відкриття «Anne de Kiev Fest»).
Костянтин Скритуцький, культовий київський скульптор, співавтор пам'ятника княгині Анні: «Я пишаюся тим, що є земляком такої великої і красивої жінки, як Анна Ярославна. Дівчина, яка не тільки не побоялася їхати на інший кінець світу, але й мала сміливість ламати місцеві стереотипи і традиції буквально у всьому – від побуту до віри і від власної жіночої гідності і волелюбства до глобальних політичних питань».
Бертран Кост, відомий французький підприємець, меценат проекту: «Молода українська держава дуже потребує таких важливих меседжів для європейських партнерів та інвесторів про те, що Україна пам’ятає свою історію, пишається історичними зв’язками з Європою, і Київ, як столиця, показує приклад історичної спадкоємності».
Федір Баландін, співавтор пам'ятника, автор ідеї та куратор фестивалю «Anne de Kiev Fest»: «Головна ідея, яку ми намагаємося донести українцям, – ми не вступаємо в Європу, ми до неї повертаємося. У цьому сенсі постать Анни Ярославни найбільш показова, а її батько, Ярослав Мудрий, був одним з перших євроінтеграторів в історії України. Я щасливий, що Анна, нарешті, дочекалась свого часу. Бо її дід, Володимиир, «прикрашає» дніпровські схили у Києві вже майже двісті років, батько, Ярослав, – 20 років «пильнує» Золоті ворота. Тож, нарешті, родина «збереться» на київських теренах»…