У Лондоні відбудеться виставка малюнків Франсіско Гойї

Лондонська галерея Courtauld Gallery повідомила, що планує організувати виставку робіт видатного іспанського художника Франсіско Гойї. У рамках експозиції будуть представлені малюнки із альбому під назвою «Відьми та старі жінки», створеному наприкінці життя художника, у період із 1819 по 1823 рік.

 

Картини вражають уяву похмурими та страшними сюжетами. Зокрема на одній з них, під назвою «Сон Білої Відьми» зображена стара жінка, що несе на своїй спині згорток із немовлятами. На іншій, яка називається «Нічний Кошмар», намальована жінка з перекошеним обличчям, та два скелети, що пританцьовують на її спині. «Це безсумнівно і є темна сторона людства», — можливо трохи перебільшуючи сказала Стефані Бак, кураторка виставки. «Відьми та старі жінки» — дуже особистий для Гойї альбом. За життя художника ніхто, крім найближчих друзів, не мав доступу до нього.

 

 

Фрагмент малюнку Гойї із зображенням жінки зі згортком немовлят на спині.

 

Всього майстер створив вісім альбомів малюнків, які позначені літерами від А до Н. Керівництво Courtauld Gallery вирішило організувати виставку саме альбому D, «Відьми та старі жінки», оскільки у галереї вже є малюнок під номером три із цього альбому — «Співаючи та Танцюючи». Загадкова та зухвала картина вважається перлиною колекції іспанського живопису в лондонській Courtauld Gallery. На малюнку зображена стара жінка, що висить у повітрі з гітарою в руках, та дивна фігура, що сидить під нею, тримаючись за свій ніс. Дослідники вважають це зображення одним із найбільш комічних серед робіт Гойї.

 

Досі жоден з альбомів Франсіско Гойї не експонувався. Кураторка Стефані Бак вважає, що на це є причина: «Малюнки з альбомів розпорошені по всьому світу: в музеях та приватних колекціях, ніхто не хоче передавати їх для таких виставок. Це чудово, що нам таки вдалося роздобути усі малюнки альбому D.»

 

Стефані Бак вважає, що роботи Гойї є втіленням різних проявів людської натури. Малюнки, що будуть представлені на виставці, відображають ставлення художника до подій його власного життя (адже на момент створення робіт він був уже у віці і зовсім оглух внаслідок тривалої хвороби) та до того, що відбувалося в світі. У його пам’яті все ще свіжіли спогади про руйнівну для Іспанії війну із Наполеоном.

 

«Нічний кошмар» Гойї, малюнок із альбому D.

 

Малюнки з альбому D дають нам зрозуміти, наскільки сильно Гойя захоплювався магією та яким він був забобонним. Для відвідувачів ця подія проллє світло на незнану до сих пір, дуже особисту, сторону постаті художника.

 

Головним куратором події буде Жюльєт Уілсон-Бару, біограф художника та одна з найкращих знавців його творчості.

Одночасно із анонсуванням майбутньої виставки, керівництво Courtauld Gallery також розповіло про створення нового відділу музею, який спеціально засновано для показу колекції картин із архівів музею (близько 7 тисяч робіт). Названий на честь американських філантропів Гілберта та Айлдіко Батлерів, які фінансово допомогли його створенню, новий відділ стане доступним для відвідування з 15 січня.  

 

За матеріалами: theguardian.com

Перекладала Юлія Мисак