У Львові триває виставка білоруського скульптора Яна Левші
6 березня в галереї Львівської національної академії мистецтв відбулось відкриття першої персональної виставки Яна Левші, студента 4-го курсу кафедри монументально-декоративної скульптури, котрий приїхав на навчання до Львівської національної академії мистецтв із Мінська (Республіка Білорусь).
За два роки Ян створив чималу кількість робіт, як у рамках навчального процесу, так і поза ним. Весь діапазон мистецьких практик та творчі пошуки молодого митця можна побачити на виставці «prostajeSKLADANAJE», яка виразно демонструє симбіоз білоруської та львівської мистецької Школи. Окрім скульптурних об’єктів до експозиції увійшли рисунки, графіка, фотографії та відео-документація перформансу, реалізованого автором. Ян багато експериментує зі змістовим навантаженням, формами, матеріалами, використовує у своїх роботах сучасні технології, такі як 3-D моделювання та ін.
Усі зображення надано організаторами
«Для назви проекту ми не випадково обрали саме білоруську мову. Цим ми акцентуємо на міжнародному характері проекту, національній ідентичності автора та синтезі традицій та новацій білоруської та української мистецьких шкіл…», — говорить кураторка виставки Марія Глушко.
Людське сприйняття неминуче визначає твір мистецтва як щось складне, оскільки змушує розрізняти в ньому матеріал, форму, сенси. Проект «prostajeSKLADANAJE» ставить перед собою ряд запитань. Чи існує в творі мистецтва «просте»? Чи можна розуміти «просте» в опозиції до «складного»? Чи здатна «проста» завершена форма розкрити той «складний» зашифрований сенс, який в неї закладений? Чи зможе глядач віднайти «ключ» до відгадки, захованої за «простою» виражальною формою? І чи здатний, на перший погляд, «простий» твір привернути увагу глядача і донести, вказати на ту «складну» ідею, якою вона наповнена?
Експозиція має на меті донести до загалу думку, що не можна говорити про щось абсолютно «просте» чи «складне», адже у кожного складного є своє просте і навпаки. Глядач має змогу прослідкувати в роботах внутрішню і зовнішню простоту і складність. Візуальна простота, як і простота виконання, можуть здаватися очевидними. Але внутрішньо – це складна річ. Зворотний випадок – «складне» зовні може бути «просте» внутрішньо.
Як зазначає автор: «Кожен твір можна читати як окремо, так і спробувати вибудувати свою систему зв’язків. Ми маємо надію, що даний проект послужить поштовхом до самостійного пошуку відповіді, стане стимулом для індивідуального прочитання творів, надихне глядача на пошук свого «простого» і свого «складного…».
Виставка триватиме до 18 березня.