У Львові відбудеться культурний форум «ДОНКУЛЬТ»

З 16 до 30 червня Культурний форум «ДОНКУЛЬТ» пройде у Львові. Форум організований Благодійним фондом «Мистецькі надра» у партнерстві з львівським Центром міської історії та за підтримки Львівської міської ради та Львівської обласної ради.

 

 

В рамках «ДОНКУЛЬТУ» заплановано близько 80 подій у складі великої мультидисциплінарної програми, що розроблялась у колаборації митців та дослідників з Донбасу, Львова та Києва. Проект стане простором для комунікації між Заходом і Сходом, різними середовищами і спільнотами України. Через публічні дискусії та мистецькі рефлексії про минуле і сучасне Донбасу, Форум поставить ширші питання, актуальні для країни в цілому.

 

Масштабна виставка образотворчого мистецтва стане візуалізацією дискусії про історію та культуру Донбасу. В ній будуть представлені твори як художників соцреалізму (С. Григор’єв, В. Зарецький, С. Параджанов, В. Хоренко, Г. Тишкевич, В. Бауер та ін.), так і сучасних митців (М. Куликівська, К. Гнилицька, О. Салманов, Р. Мінін, А. Савадов, В. Марущенко та ін.).

 

Дискусійно-лекційна програма пропонує 24 заходи різних форматів: публічні лекції, які розглядатимуть Донбас у XIX-XX ст. з перспективи робітничої, міської історії та трансформацій прикордоння, дискусії за участі експертів з України, Польщі, Німеччини, США, Канади, на яких обговорюватимуться актуальні питання переосмислення того, чим є цей регіон, його минуле, спадщина і сучасна ситуація. Серед лекторів та експертів – Гіроакі Куромія, Даніель Валковіц, Тетяна Журженко, Олена Стяжкіна, Сергій Єкельчик, Дагмар Кіфт. Заходи супроводжуватимуться показами документальних хронік про промислові міста України, вуличною історичною виставкою «Праця, виснаження та успіх. Міста-корпорації в Донбасі».

 

У рамках проекту «Регіон в об’єктиві» відбудуться три фотовиставки та дискусії з сучасними українськими художницями та художниками Віктором Марущенком, Євгенією Бєлорусець, Сашею Курмазом, для яких Донбас є темою різнобічних візуальних досліджень.

 

Форум запропонує глядачам масштабну музичну програму – близько 13 подій, серед яких: концерт симфонічної музики сучасних донецьких авторів «In memoriam…», вечір вільної імпровізації у виконанні музикантів зі Львова (Марк Токар), Києва (Юрій Зморович) та Донецька (Олександр Сушинський); музичні перформанси – проект «КонстантиPlus» львівського ансамблю «ConstantY» та проект «L'impossible | «Територія неможливого діалогу» від київського дуету «Блук» та колективу «Ensemble Nostri Temporis», синтетична мистецька акція «Приготування». Головна подія програми – концерт-закриття «Золота Україна» за участі всесвітньо відомого українського диригента Кирила Карабиця – головного диригента Борнмутського симфонічного оркестру (Великобританія), який має звання «Диригента року» за версією британського Королівського філармонічного товариства.

 

Театральна програма «ДОНКУЛЬТУ» містить близько 10 подій. На сценах театрів глядачі побачать найвизначніший на сьогодні проект Влада Троїцького – нову оперу «КОРІОЛАН»; документальну виставу «Миколаївка», де діти-школярі 8 – 10 класів, які пережили бомбардування їхнього містечка і школи, є авторами та виконавцями своїх монологів (один із спільних проектів Наталії Ворожбит та німецького драматурга Георга Жено – співзасновника опозиційного експериментального театру «Театр.doc» (Москва), який з 2014 чимало працював на Донбасі). Також Георг Жено представить відвертий нарис сьогоднішньої України «в огні» у виставі «Страх в Україні» та разом із психологом Олексієм Карачинським протягом Форуму працюватиме із переселенцями зі Сходу, що зараз проживають у Львові, результатом чого стане вистава у форматі «work in progress».

 

Літературна частина програми «ДОНКУЛЬТУ» включає літературні зустрічі, музично-поетичні перформанси, обговорення-дискусії за участі письменників із Донеччини, Луганщини та Львівщини. Загалом 9 подій, серед яких – «Тур футуристів Донбасом» – вечір захопливих історій про поетів, що 1929 їздили в тур Донбасом, у виконанні сучасних авторів зі Львова, Донецька, Макіївки та Луганська; розмова «Made in Donbas», на якій зустрінуться Віктор Неборак (Львів), Іван Андрусяк (Івано-Франківська обл.), Борис Гуменюк (Тернопіль), які з різних причин мешкали на Донбасі; і навіть літературна екскурсія Донецьком у Львові – «Ґетто: вижити не можна померти» від Олега Солов’я.

 

Кінопрограма Форуму запрошує на кіновечори, дискусії та обговорення (8 подій). У програмі кінострічки про Донбас і проблематику індустріальних регіонів від 1920-х до сучасності – твори метра світового кіноавангарду Дзиґи Вертова, молодих, але вже відомих українських режисерів Олександра Ратія та Руслана Батицького, короткометражне кіно з Донбасу, фільми закордонних режисерів – Міхаеля Главоггера, Ґаеля Мокaера та ін.

 

Для дітей та підлітків під час Форуму діятиме освітній проект «Твої / Мої історії» (близько 9 подій). Його програма буде зосереджена навколо тематики міста. Маленькі відвідувачі Форуму зможуть взяти участь у створенні анімаційного соціального відеоролика «Місто в моїх руках», працюватиме історична школа-майстерня про давню і сучасну історію міста – «Донбаські історії голосом дітей». Батьків, освітян та педагогів запросять на «Зустріч за кавою» для спільного обговорення способів та форматів розмови з дітьми та підлітками на «недитячі» теми: про війну, конфлікт і травми.

 

Художник Роман Мінін, виходець з Донбасу, який протягом кількох останніх років працює над соціальними проектами в публічному просторі, запропонує дітям зі Східного регіону, що наразі мешкають у Львові, долучитися до мистецької акції та разом створити розпис на стіні бібліотеки у Львові.

 

Результатом форуму стане створення ініціативної групи з Галичини, яка допоможе зробити наступний проект, що презентуватиме цей регіон на Сході України, а саме – у Харкові.

 

Культурний форум «ДОНКУЛЬТ», – пілотний проект Благодійного фонду «Мистецькі надра», – відбувся у Києві з 28 жовтня до 11 листопада 2014 року.