У Мистецькому Арсеналі презентують Концепцію соціокультурного розвитку України
2 вересня о 16:00 в НКММК «Мистецький Арсенал» (м. Київ; вул. Лаврська, 12) відбудеться презентація Концепції соціокультурного розвитку України та громадське обговорення проекту Закону України «Про деякі питання соціального та культурного розвитку України». До обговорення запрошуються експерти у сфері культурної політики та менеджменту, економіки, права, діячі культури, аналітики, громадські активісти, науковці, закордонні українці, дипломати та усі небайдужі до майбутнього країни.
Реалізація Концепції стане важливим кроком у реформуванні гуманітарної сфери України. Її головним пріоритетом є реалізація перспективних культурних, освітніх, наукових, соціальних, спортивних та інших громадських проектів та ініціатив. В її основу закладено ідею підтримки та сприяння саморозвитку культури, на відміну від існуючого сьогодні анахронічного підходу «управління галузями».
«Представлені до обговорення напрацювання є результатом більш ніж дворічної роботи ініціативної групи Мистецького Арсеналу спільно із численними експертами-практиками. Концепція соціокультурного розвитку України та законопроект, який ми пропонуємо до обговорення, базуються на актуальних дослідженнях та містять у своїй основі досвід європейських країн, зокрема, Великої Британії та Естонії. Ми переконані, що створення умов для соціокультурного розвитку людини є не просто однією із задач держави, часто ігнорованою чиновниками, але ключовою складовою безпеки будь-якої країни в сучасному світі (концепція human security). Якби це усвідомлювали політики протягом 24 років незалежності України, то, напевно, у нас не було б ані сепаратизму, ані анексії, ані війни», – зазначила ініціатор концепції соціокультурного розвитку України, генеральний директор НКММК «Мистецький Арсенал» Наталія Заболотна.
Наріжним каменем запропонованої реформи є ідея створення Державного фонду соціокультурного розвитку України, який буде акумулювати кошти від соціально шкідливих видів господарської діяльності (азартний, алкогольний та тютюновий бізнес) та направляти їх на підтримку громадських та державних ініціатив (проектів). Такі відрахування матимуть назву «внесок соціальної відповідальності». Відбір проектів для підтримки Фондом будуть здійснювати не чиновники, а компетентні та успішні громадяни – експерти-практики, які самі досягли визначних результатів у соціокультурній сфері. Також передбачається можливість залучення до фінансування таких проектів меценатів та жертводавців. При цьому прозорість та оперативна звітність за використані кошти гарантуватиметься окремими положеннями Закону.
«Запропоновані тексти пропонують практичний механізм підтримки громадських та державних ініціатив. За умови прийняття Верховною Радою України розробленого нами законопроекту, вже на початок 2016 року може бути відібрано десятки актуальних соціальних та культурних проектів під гарантоване щорічне фінансування в обсязі близько 1,5 млрд грн. Всі бажаючі зможуть подати проекти до Фонду та пройти прозору процедуру аплікування, незалежного експертного відбору та публічного обговорення/звітності. При цьому розподіл коштів та схвалення проектів буде відбуватися повністю під контролем громадськості. Важливим моментом є те, що Фонд фінансуватиме конкретні проекти з очевидним та зрозумілим результатом, а не утримання численних інституцій та закладів, відірваних від реалій та потреб людей», – розповів головний координатор ініціативної групи з розробки Закону Антон Дробович.
З матеріалами до обговорення можна ознайомитися за посиланням.
Довідка щодо законопроекту «Про деякі питання соціального та культурного розвитку України»
Метою законопроекту є сприяння розвитку соціокультурної та гуманітарної сфери держави шляхом створення правових передумов для заснування Державного фонду соціокультурного розвитку України, що забезпечуватиме фінансову підтримку громадських та державних проектів у сфері культури та мистецтва, збереження спадщини, освіти та науки, фізичної культури та дитячого спорту, охорони здоров’я, соціального захисту тощо. Прийняття проекту Закону сприятиме розвитку культурної та соціальної інфраструктури регіонів України шляхом підтримки реалізації відповідних прогресивних ініціатив місцевих громад.
Створення Фонду стане важливим кроком до реформування державної політики у сфері культури та соціального захисту громадян. Забезпечення його діяльності дозволить активізувати процес переходу від логіки «розпорядження та утримання» до логіки «сприяння розвитку» культури.
Законопроект пропонує:
- чітко визначити суб’єктів соціально шкідливих видів господарської діяльності (азартні ігри, тютюнова та алкогольна індустрії) та законодавчо закріпити необхідність компенсування шкоди від такої діяльності.
- принципово відмінний від діючої системи механізм фінансування соціокультурної сфери. Джерелами фінансування передбачено визначити 1) надходження від грального бізнесу та 2) частини сплаченого до державного бюджету виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів акцизного податку. Також Фонд може бути отримувачем благодійних внесків, грантів, технічної допомоги та інших коштів, джерела яких відповідають законодавству України.
Кошти спрямовуються виключно під конкретні громадські і державні проекти й ініціативи, які проходитимуть прозору систему аплікування, незалежного експертного відбору та публічного обговорення/звітності. Проектний підхід та зорієнтованість на підтримку низових ініціатив цілком відповідає ідеям децентралізації та субсидіарності, які є наріжним каменем сучасних реформ.
Зауваження та пропозиції приймаються в термін до 5 вересня 2015 року, за результатами обробки яких відбудуться громадські слухання та обговорення проекту. Листи приймаються в письмовому та електронному вигляді за адресами: ДП "Національний культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький Арсенал", вул. Лаврська, 10-12, м. Київ, 01010. E-mail: assistant@artarsenal.gov.ua. Контактна особа: Антон Дробович.