У PinchukArtCentre розпочинається курс лекцій

У PinchukArtCentre розпочинається курс лекцій «Постколоніальна теорія і деколоніальна практика», який відбудеться в рамках першої у Східній Європі персональної виставки бельгійського художника Яна Фабра, присвяченій колоніальному минулому Бельгії. Програма лекцій, розроблена освітнім департаментом арт-центру спільно із запрошеними лекторами-експертами, ознайомить з історичним і теоретичним контекстами зв'язків постколоніальної теорії та деколоніальной практики, а також продемонструє, як колоніальна спадщина проявляється в культурі, літературі, історії, психоаналізі, фемінізмі, марксизмі та ін.

 

Усі лекції проходитимуть у PinchukArtCentre. Участь безкоштовна, але обов'язкова попередня реєстрація.

 

У найближчі вихідні, 29-30 березня, відбудуться дві вступні лекції, які розглянуть постколоніальну теорію і деколоніальную практику: перша - з точки зору історії, політики та економіки; друга - культурології та соціальної антропології.

 

У суботу, 29 березня, о 15:00 відбудеться лекція «Колоніалізм і постколоніалізм: ключові поняття та історичний нарис», яка досліджує поняття колоній і метрополій, починаючи з часів античного світу та епохи великих відкриттів, закінчуючи падінням колоніальних імперій у ХХ ст., пост-колоніалізмом та глобалізацією. Лекцію проведе історик, викладач Київського політехнічного інституту, громадська активістка і перекладач Ольга Мартинюк.

 

Слухачам розкажуть про особливості адміністрації, економіки та контролю тілесності в період існування колоній. Крім того, вони дізнаються про внутрішню колонізацію, яка існувала в Російській імперії; про заморські колонії таких континентальних імперій, як Франція, Великобританія і Голландія; а також про період переходу до демократії і спалахів масового насильства в ПАР, Руанді, Шрі-Ланці та Філіппінах.

 

У неділю, 30 березня, о 15:00 почнеться лекція «Європа, яка ніколи не спізнюється або чи можуть пригноблені... бути пунктуальними?», яку проведе сходознавець, куратор і арт-критик Наталія Чермалих.

 

Слухачі дізнаються про прояву колоніалізму (імперіалізму), а також нео- і постколоніалізму в літературі, мистецтві та кінематографі. Одним із головних питань обговорення стане можливість подолання дихотомії центр/периферія, глобальний Північ/глобальний Південь, суб'єкт/об'єкт та ін. Крім того, учасники ознайомляться з коротким «словником пригноблених», який серед іншого включає в себе такі поняття, як витіснення, кордон, міграція, множинність, гібридність, полілінгвальність, відчуження, самотність, опір.

 

 

Розклад лекцій:

 

29.03 «Колоніалізм і постколоніалізм: ключові поняття та історичний нарис»

Лектор: Ольга Мартинюк - історик, викладачка Київського політехнічного інституту, громадська активістка і перекладач.

 

30.03 «Європа, яка ніколи не спізнюється або чи можуть пригноблені ... бути пунктуальними?» 

Лектор: Наталія Чермалих - сходознавець, куратор і арт-критик.

 

06.04 «"Ідеоколонія" урбанонімії міста Києва» 

Лектор: Людмила Малес – дослідниця, викладачка факультету соціології КНУ ім. Тараса Шевченка.

 

12.04 «Де живуть найкрасивіші в світі жінки? Гендер, (пост)колоніалізм і глобалізація нерівності»

Лектор: Надія Парфан – культуролог, феміністка, активістка.

 

13.04 «Українська література та російський імперіалізм: стратегії опору» 

Лектор: Олена Юрчук - кандидат філологічних наук, завідувач кафедри українського літературознавства та компаративістики Житомирського державного університету ім. Івана Франка.

 

26.04 «Постколоніалізм, пам'ять, ностальгія»

Лектор: Надія Чушак - дослідниця політики пам'яті, ностальгії, колишньої Югославії, пост-соціалізму та молодіжних протестних рухів.

 

27.04 «Африка мрій та дійсності» 

Лектор: Наталія Романова - мистецтвознавець, старша викладачка Національного університету театру, кіно і телебачення  ім. І.К. Карпенко-Карого, викладачка Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. 

 

 

Виставка бельгійського художника Яна Фабра, представлена у PinchukArtCentre, складається з двох розділів та є продовженням критичних рефлексій митця на тему колоніального минулого Бельгії. Перший розділ виставки, «Данина Бельгійському Конго», розповідає про закріпачення мільйонів конголезців, звірства, які щодо них чинилися, і жадібність колоніалістів, котрі активно розкрадали природні багатства країни.

 

Друга частина виставки – «Данина Ієронімусу Босху в Конго» – досліджує абсурд і жах згаданих подій у більш символічний спосіб, через іконографію та образи картин Босха. Ці роботи, де злочинні дії відображено у художній формі, є потужною критикою безумства, яке виникає через втрату людьми життєвих орієнтирів.


 

Попередня реєстрація для слухачів лекцій обов'язкова.

Заявки приймаються за телефоном (044) 590 08 58 або по e-mail: info@pinchukartcentre.org

 

Приміщення, в яких проводитимуться лекції, вміщають не більше 80 гостей, тому відвідувачам рекомендують приходити заздалегідь. Місця в залі займаються в порядку живої черги.