Українські митці взяли участь у арт-резиденції в Італії

Завершився другий випуск дослідницької програми взаємообміну для підтримки українських та італійських художників RESÒ / Lab. У вересні 2017р. художник Франко Аріаудо (Franco Ariaudo) з Турина взяв участь в Міжнародному симпозіумі сучасного мистецтва BIRUCHIY, а двоє українських авторів Олексій Сай та Аліна Якубенко (Київ) вирушили в тритижневу резиденцію до Cittadellarte-Fondazione Pistoletto, що входить до складу Міжнародної мережі арт-резиденцій та освітніх програм RESÒ.

 

Окрім перебування в місті Б’єлла, програма резиденції включила екскурсії в Мілан та Турин, де учасники з України змогли познайомитися з локальним художнім контекстом: зустрітися з кураторами, художниками, відвідати різні музеї, галереї та інші арт-інституції. Також Аліна Якубенко та Олексій Сай взяли участь у панельній дискусії LET'S TALK RESO 7 в рамках щорічного ярмарку сучасного мистецтва Artissima (Турин), де на прикладі власних робіт обговорили взаємовідносини між дослідницькою практикою і досвідом резиденції.

 

Аліна Якубенко. Із серії «Рука»

 

Важливим аспектом резиденції став її освітній характер, а саме можливість участі в одному з тижневих модулів Università delle Idee UNIDEE (Університет ідей) – не конвенціональної освітньої платформи на стику критичної теорії, активізму та художньої практики, створеної Cittadellarte. Кураторами модуля, в якому взяли участь українські художники, став міждисциплінарний колектив Assemble (Лондон) – володарі найпрестижнішої премії в світі мистецтва Turner Prize – група, що досліджує в своїй практиці соціальні й фізичні процеси, за допомогою яких конструюється простір сучасного міста. Зокрема, цей модуль був побудований на ігровій практиці, де колективна взаємодія, спрямована на створення нових форм і сенсів в публічному просторі, відбувалася за допомогою акту синтезу та перекладу, а кожен новий робочий день починався з канібалізації попереднього.

 

Олексій Сай. Із проекту «Excel Art»

 

Завершилася резиденція презентацією робіт у вільному форматі на стику studio visit й квартирника, самоорганізованого для представників місцевого арт-середовища. Олексій Сай ознайомив відвідувачів з роботами проекту Excel Art – добре відомим в Україні довгостроковим дослідженням корпоративної субкультури. Аліна Якубенко представила роботи з серії Selfie – трансформацію популярного фото-жанру, що здобуває в руках художниці форму художнього медіума, рефлексуючого над нарцисичним «Я» та його взаємодією з оточенням –  чи то зруйновані снарядами будівлі на сході України, чи ж вітрини фешенебельних італійських магазинів.

 

Олексій Сай

 

«Особисто для мене досвід першого RESÒ / Lab, що відбувся у 2014, став надзвичайно важливим. Він дозволив мені наблизитися до італійського художнього контексту і, як результат, я два роки живу та працюю в Турині. Тому я неймовірно радий, що у Аліни та Льоші була можливість провести тут хоч і короткий, але дуже інтенсивний період, за який вони з одного боку, змогли отримати необхідні для них стимули, а з іншого – познайомити місцеву досвідчену публіку зі своєю практикою» – прокоментував куратор проекту Сергій Канцедал.

 

Аліна Якубенко. Із серії «Селфі»

 

Організатори проекту: Інтернаціональна мережа арт-резиденцій та освітніх програм RESÒ (Італія), Міжнародний симпозіум сучасного мистецтва BIRUCHIY (Україна) 

 

Локація: Cittadellarte-Fondazione Pistoletto (Б’єлла, Італія) 

 

Куратор: Сергій Канцедал

 

 

* * * 

Про Інтернаціональну мережу арт-резиденцій та освітніх програм RESÒ 

 

RESÒ (reso-network.net) – Інтернаціональна мережа арт-резиденцій і освітніх програм, що виникла у 2010 р. в результаті колаборації низки провідних арт-інституцій в Турині та П'ємонті. Мета цього проекту полягає в підтримці соціального й культурного обміну за допомогою мобільності митців і кураторів в глобальному арт-просторі. Резиденція українських митців в Італії проходить за підтримки Cittadellarte-Fondazione Pistoletto - італійської арт-інституції, заснованої в 1998 р. всесвітньо відомим художником Мікеланджело Пістолетто (Michelangelo Pistoletto). 

 

Про Міжнародний симпозіум сучасного мистецтва BIRUCHIY

 

Наймасштабніша арт-резиденція України, яку засновано у 2006 р., наразі є відкритою платформою для взаємодії між представниками арт-спільноти та місцевим населенням в умовах унікального природного ландшафту, поєднуючи функції художньої лабораторії, платформи для дискусій й майданчику для колективної творчості; активно займається децентралізацією в українському культурному просторі, налагодженням міжнародних комунікацій, популяризацією українського мистецтва в регіонах та за кордоном. За 12 років існування в резиденції взяли участь понад 200 авторів та 11 арт-груп з 14 країн світу: Італії, Франції, Німеччини, Австрії, Чехії, Нідерландів, Росії, Великобританії, США та ін.