Український проект з арт-реабілітації АРТРЕХАБ допомагає американським ветеранам у Нью-Йорку

Український проект АРТРЕХАБ, який допомагає у психологічному відновленні українським ветеранам АТО за допомогою методу арт-реабілітації, що його розробила художниця Зінаїда (Zinaïda), розпочав проведення регулярних занять для американських ветеранів у Нью-Йорку.

 

Перші ознайомчі заняття за своєю авторською методикою для американських ветеранів провела сама Зінаїда в Манхеттенському центрі мережі військових госпіталів VA New York Harbor Healthcare System, які підпорядковані Міністерству зі справ ветеранів США. Наразі складений графік занять АРТРЕХАБу з пацієнтами госпіталю до кінця липня.

 

Усі зображення надано АРТРЕХАБом

 

У цьому медичному закладі перебувають на лікуванні ветерани різного віку, які брали участь у військових кампаніях США в різних регіонах світу. Ініціатива Зінаїди отримала позитивні відгуки як від учасників арт-реабілітаційних сесій, так і від адміністрації закладу, яка зацікавилася продовженням співпраці з українською художницею.

 

В Україні колективна благодійна ініціатива АРТРЕХАБ працює вже понад рік, здебільшого – з ветеранами АТО. У США презентація проекту американській аудиторії відбулася на початку червня цього року в рамках відкриття першої персональної мистецької виставки Зінаїди, що має назву “4.5.0.” і до 5 липня експонується в арт-центрі WhiteBox у Нью-Йорку.

 

 

“Мені дуже приємно, що створений саме в Україні метод арт-реабілітації тепер працює й для іноземної аудиторії, – говорить Зінаїда. – Під час занять з нашими ветеранами-атовцями ми зверталися до української сакральної символіки, але для сесій з американськими ветеранами ми звернулися до створення універсальних символів-оберегів. У майбутньому я би дуже хотіла проводити також спільні заняття, до яких би долучилися ветерани з України й США”.


Малювання власного символа-оберега – одна з технік методу арт-реабілітації, розробленого художницею. Взаємодія з символами значною мірою відображає суть методу, який ґрунтується на українській культурній символіці та практиці народних ремесел. Вивчаючи їх багато років поспіль, Зінаїда зрозуміла, що взаємодія з сакральними архаїчними символами має цілющий вплив на внутрішній стан людини.

 

 

Також благодійна організація Sing for Hope запросила Зінаїду долучитися з заняттями АРТРЕХАБу до реабілітаційної програми, яку розпочинає для ветеранів James J. Peters VA Medical Center, найстарішому госпіталі в Бронксі.

 

“Досвід, який я отримав під час арт-реабілітаційної терапії Зінаїди, – унікальний. І хоча основна її мета – допомагати саме травмованим солдатам, я переконаний, що ця практика може бути корисною для кожного.”, – поділився враженнями Лео Рамірес (Leo Ramirez), ветеран Повітряних сил США.

 

Нагадаємо, з 2 червня по 5 липня в Нью-Йорку, в арт-центрі WhiteBox, проходить перша персональна виставка Зінаїди в США.

 

Детальніше про неї на офіційному сайті художниці за посиланням.

 

Офіційний сайт ініціативи АРТРЕХАБ: artrehub.org

 

Сторінка у Facebook

 

 

Довідкова інформація:

 

Зінаїда Кубар раніше працювала під псевдонімом Зінаїда Ліхачева. Народилася в Києві в 1975 році. Мистецтвом почала займатися ще в дитинстві. Вивчала мистецтво й архітектуру. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури (бакалавр історії мистецтв) та Київський національний університет імені Тараса Шевченка (бакалавр психології). З 2014 року входить до Національної спілки художників України. Живе та працює в Києві.

 

Проекти художниці балансують на межі архаїки та сучасності. Для передачі актуальних для культури смислів Зінаїда використовує традиційну образність, ритуали й ремесла. Багатьом проектам передують культурологічні й етнографічні дослідження, знайомство й спілкування з носіями архаїчних форм знань і практик.

 

Зінаїда брала участь у І Міжнародній київській бієнале сучасного мистецтва (2012), Міжнародному форумі сучасного мистецтва Art Kyiv Contemporary (2010, 2012, 2013), Міждисциплінарному міжнародному фестивалі «ГОГОЛЬФЕСТ» (2013), паралельній програмі Венеційської бієнале (2015) і часто демонструвала свої роботи в Україні. Твори Зінаїди перебувають у приватних колекціях в Україні, Великій Британії, Іспанії, США та у відкритих експозиціях Fondacion Caja de Burgos (Іспанія) та Музею космонавтики імені С. Корольова в Житомирі.