Ув’язнена турецька мисткиня подякувала Бенксі за мурал в її підтримку

Турецько-курдська художниця й журналістка Зехра Доган незаконно написала й надіслала листа Бенксі, подякувавши йому за мурал, який той презентував у Нью-Йорку в березні на знак протесту проти її арешту.

 

У вівторок (17 липня) бристольський художник розмістив фото рукописного листа з англійським перекладом у своєму Instagram-аккаунті, додавши до нього допис: "Я отримав лист від Зеги Доган, що перебуває у в’язниці Діярбаккір, Туреччина".

 

Лист Доган розпочинається описом умов її утримання: "У підземеллі, що має тривалу історію кривавих катувань, у місті з безліччю заборон…”

 

Мурал Бенксі та Борфа на підтримку Зехри Доган

Фото: The Art Newspaper 

 

Лист є незаконним, пояснює Доган, через "заборону комунікації", яка передбачає неможливість робити телефонні дзвінки або надсилати листи. "Я пишу та передаю цього листа таємно”, ‒ вказує вона.

 

У березні 2017 року Доган було засуджено до двох років і десяти місяців ув'язнення за публікацію в соціальних мережах картини тліючих руїн курдського міста Нусайбіна, після знищення його турецькими збройними силами.

 

Рік потому, Бенксі у співпраці з графіті-художником Борфом представив 70-метровий мурал, на якому зображений підрахунок днів, які Доган провела у в'язниці. Робота також містить портрет Доган за гратами – частина прутів виконана у вигляді олівця.

 

У своєму листі Доган розповідає, як ув'язнені можуть чути "жахливі звуки десятків винищувачів, висланих для бомбардування наших прекрасних земель, гір та міст". Вона також додає: "Дуже складно описати почуття, коли ти щодня дізнаєшся з газет про те, що той, кого ти знав, убитий". За свідченнями Доган, самогубство у в'язниці не є рідкістю: "У таких умовах майже неможливо жити".

 

Завершується лист Доган висловленням радості, яку вона та її співкамерники відчували, читаючи про протест Бенксі в газетах. "Це була найкраща відповідь на дії кривавого режиму, який не може толерувати навіть картину", – говорить вона.

 

"Із вашою підтримкою, моя картина вже виконала свою головну місію – вказала на звірство режиму ... Я вельми вдячна вам і Борфу. Я не могла навіть уявити, що моя робота буде показана у Нью-Йорку. 12 годин на добу я проводжу мріючи, проте ця реальність навіть краща, ніж мої фантазії".

 

"Доган не має доступу до фарб і холстів, тому вона творить на залишках паперу, використовуючи "фарбою", яку виготовляє з їжі, напоїв та власної крові", – повідомляє речник кампанії зі звільнення художниці "Free Zehra Dogan".

 

Джерело: The Art Newspaper

 

Переклала Ольга Ярмак