В Україні з’явиться перший онлайн-реєстр занедбаних пам'яток культури

Онлайн-реєстр ― це інтерактивна мапа культурно й соціально значимих об’єктів, що потребують негайної допомоги та водночас "народна Вікіпедія".


Онлайн-реєстр матиме вигляд інтерактивної карти, на якій позначено замки, палаци, бібліотеки, центри дитячої творчості, сільські клуби, спортивні й музичні школи та інші об’єкти у незадовільному стані ― з фото, історією та описом. Користувачі матимуть доступ до пошуку за пінами об’єктів, а також можливість додати об’єкт самостійно.

 

Проект онлайн-реєстру

 

Проблематика всіх об’єктів, нанесених на інтерактивну мапу, висвітлена учасниками ініціативи #SOSмайбутнє, що проходить у соціальних мережах. У так званій «громадській інвентаризації» об’єктів соціального значення взяли участь понад 2000 небайдужих, котрі привернули увагу до сотень пам’яток культури, сільських клубів, занедбаних спортивних майданчиків. На момент запуску онлайн-реєстру на карту буде нанесено перші 100 із них ― ті, стан яких викликає найбільше занепокоєння.

 

Акція #SOSмайбутнє. Тамара Швець Дружина Героя небесної Сотні Віктора Швеця

 

Перший етап запуску онлайн-платформи www.sosfuture.com.ua заплановано на 15 травня. Презентація відбудеться в Українському кризовому медіа центрі. Початок о 10.00.

 

Наступний етап має бути найскладнішим, оскільки передбачає створення "Порталу добрих справ" ― потужного веб-ресурсу. В основі "Порталу добрихсправ" ― концепція краудсорсінгу та краудфандінгу, де волонтери, населення, меценати, міжнародні донатори зможуть разом, спільними зусиллями та коштом, відновлювати занедбані державою об’єкти. До проекту буде залучено експертів у галузі економіки, права та історико-культурної спадщини. Увесь процес відтворення соціокультурної сфери передбачено абсолютно прозорим ― завдяки регулярній публічній звітності.

 

Акція #SOSмайбутнє. Український композитор та диригент, заслужений діяч мистецтв України Роман Кофман 

 

Контекст

 

У рейтингу країн за рівнем людського розвитку, який складає ООН, Україна має постійну негативну динаміку. Україна тримає лідерські позиції з дитячого алкоголізму, тютюнової та наркотичної залежності, держава імітує зміни та реформи. Особливо це відчутно в соціокультурній сфері. Можновладці критично мало роблять для розуміння реальних гуманітарних потреб громадян.

 

Акція #SOSмайбутнє. Український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст Сергій Жадан

 

Культурні очільники роками байдуже та бездіяльно спостерігають за тим, як в країні руйнуються знакові пам’ятки архітектури. Вони є свідками та інколи учасниками знищення інституцій культури, освіти, спорту. У невеликих містах та селах люди виключені з сучасності: від колишніх культурних центрів, сільських клубів, бібліотек, спортивних шкіл та стадіонів лишилися руїни. Ми ніби навмисно знищуємо можливості кожного нового покоління на гідне життя, а потім дивуємося трагічному стану країни. Вже давно настав час кожному взяти відповідальність за своє майбутнє і своєї країни в свої руки.

 

Акція #SOSмайбутнє. Заслужений лікар України Ілля Ємець

 

Нагадаємо, що ініціатором створення платформи #sosмайбутнє виступила Наталія Заболотна, засновниця Art Ukraine Foundation, за підтримки Київського офісу Інституту Кеннана та Інституту суспільно-економічних досліджень. За створення онлайн-ресурсу відповідає Агенція цифрових комунікацій Volta.

 

* * *

#SOSмайбутнє ― громадська ініціатива, що виникла у соцмережах з метою окреслити масштаби гуманітарної кризи в країні та кардинально змінити ситуацію спільними зусиллями громадян.

 

Вже в перші дні до ініціативи доєдналися тисячі учасників, серед яких знакові постаті, публічні особистості та небайдужі громадяни з різних регіонів України.

 

Для цього ми створюємо дієвий інструмент, за допомогою якого волонтери, населення, меценати, міжнародні донатори – усі небайдужі до долі нашої країни зможуть ефективно взаємодіяти та разом працювати над відродженням культурної сфери України.

Ми прагнемо відновити соціально важливі об’єкти, занедбані державою.