Відомі митці долучаться до проекту з розвитку агросфери в Україні
18 червня в Центрі сучасного мистецтва М17 розпочався арт-смарт-медіа проект «Земельна відповідь».
«Відкриття ринку землі – це те, що трапляється з країною раз на сто років. Що ми бачимо? Навколо теми ринку землі багато популізму, тривог, хаос з думок і розмов. Ми вирішили ініціювати якісний, структурний діалог на таку важливу тему…», – так пояснила мотивацію організаторів проекту його керівник Тетяна Жданова.
Для втілення такого задуму командою проекту було створено новий формат – «арт-смарт-медіа».
«Смарт» – частина, яка включає в себе організацію широкого тематичного діалогу через Форсайт (методику моделювання майбутнього), конференції, презентації, інтерв’ю, круглі столи.
«Арт» – передбачає участь художників з метою поглиблення проблематики і дискусії. Митцi беруть участь у Форсайті, i потім за допомогою засобів мистецтва – скульптур, картин, інсталяцій, відео, фото – своїми художніми роботами вводять в дискусію нового учасника – землю як суб’єкта.
«Медіа» – спеціальний медіа-супровід, медіапродакшн, зфокусовані для контакту з різними аудиторіями.
Сергій Якунін. Плоскость с переменным углом отражения (Площина зі змінним кутом відбиття)
«Земельна відповідь» прагне отримати узгоджене розуміння, як розвинути агросферу, проявити її найбільші конфлікти і проблематику і ввести до діалогу про їх вирішення нову роль – землю, як суб’єкта. Фокус проекту – на діалозі та зміні мислення. Саме тому до проекту і було включене сучасне мистецтво», – розказала про проект Юлія Гнат, учасник команди та арт-менеджер проекту.
Команда проекту 18 червня організувала Форсайт-діалог із експертами на тему майбутнього агросфери у перспективі 15 років, та запросила митців взяти у ньому участь, адже їх особлива інтелектуальна художня «оптика» дозволяє вийти за межі усталеного сприйняття, проявити неявне - те, що може навіть не усвідомлюватися, не озвучується. Організатори проекту переконані, що в сучасному світі роль художника не тільки в емоційному вираженні того, що він відчуває, а й пізнавальна, дослідницька та аналітична робота. При цьому, Ксенія Малих, мистецтвознавець та кураторка, на презентації проекту підкреслила важливість комунікативної ролі мистецтва.
Перед початком форсайту екс-міністр АПК Олексій Павленко підкреслив, що з огляду на наявну в свідомості українців дуальність у ставленні до земельного питання, завдання форсайту якраз і полягає в тому, щоб проявити полярності і не відмовлятися від різних точок зору, а навпаки – консолідувати їх. Учасники стартової сесії форсайту спільно аналізували ключові глобальні та локальні тренди, які вплинуть в найближчому майбутньому на розвиток аграрної сфери, та окреслювали основні сценарії розвитку.
Твір Ксенії Гнилицької
Представники художньої сфери – художники Алевтина Кахідзе, Костянтин Зоркін, Анна Кахіані, Єгор Анцигін, Микита Зігура, Ксенія Гнилицька та Віра Ганжа, мистецтвознавець Ольга Балашова – беручи участь у обговореннях у абсолютно різних тематичних групах – від технологічної, соціальної, економічної та екологічної – до культурної, допомагали іншим учасникам фокусувати і поглиблювати аргументацію, користуватися інструментами образності для ефективного діалогу.
Змінювати мислення – складне завдання. Слова, звичні засоби і техніки не працюють.
Зараз розпочався наступний етап арт-частини проекту – художники працюють із проблематикою сфери: Земля не сприймається як Суб'єкт. Ставлення до землі як ресурсу, проте не як до суб’єкта із власними інтересами, окрім її виснаження, також породжує конфлікти, для яких складно знаходиться консенсус. Вони просто не мають «сильної» точки перетину – інтересу учасника діалогу, який є важливим для всіх.
Протягом цього літа Єгор Анцигін, Тереза та Михайло Барабаш, Віра Ганжа, Ксенія Гнилицька, Артем Волокітін та Тетяна Маліновська, Микита та Єгор Зігура, Костянтин Зоркін, Анна Кахіані, Алевтина Кахідзе, Богдан Андрійцев та Сергій Якунін створюватимуть свої художні роботи, Ініціатори проекту переконані – художні висловлювання здатні зробити «голос землі» чутним, видимим і обговорюваним, ввести нову роль – землю – до суспільного діалогу і суттєво вплинути на нього. Ці роботи стануть основою арт-частини проекту «Земельна відповідь».
«Що важливо розуміти суспільству? Проект «Земельна відповідь» розпочато не великими латифундистами, донорськими організаціями або державою, а ініційовано середнім бізнесом, що надає послуги аграрному сектору. Вперше бізнес виступає в ролі суб’єкта системного підходу до реформ», — підкреслила Тетяна Жданова.
19 вересня у М17 буде відкрито виставку із творами художників проекту «Земельна відповідь», у просторі цих художніх висловлювань відбудуться тематичні конференції та буде презентовано результати форсайту у спільному каталозі із художніми роботами.
«Якщо ми говоримо про те, що «замовником» сучасного художника є суспільство з його проблемами та потребами в проговорюванні та називанні деяких ще не до кінця усвідомлених та відрефлексованих ідей, образів, практики, то це вперше ми можемо спостерігати за інтеграцією мистецтва та голосу художника, який говорить від імені чогось/ когось, що не може говорити, у процесі конструювання нової реальності. По великому рахунку це і є нова реальність… Я люблю вислів про те, що в художника немає іншої функції ніж та, щоб залишатися людиною, бути людиною. Всі ми приміряємо різні «капелюхи», соціальні маски і костюми, а в художників дуже безпосереднє ставлення до життя і до тої проблематики, з якою вони зустрічаються», –прокоментувала задум проекту мистецтвознавець Ольга Балашова.
У мистецькій частині проекту включено і сучасне поетичне мистецтво – твір поета та репера Артема Лоїка «Мама земля». Організатори проекту прокоментували: «Як можна викрити та знешкодити популізм? Можливо, один з варіантів – посилити до абсурду ідею, якою він живиться». Фрагмент твору Артема вже розміщено на сайті проекту, повна версія буде доступна у вересні, разом з представленням робіт художників.
В якості фундаторів проекту вже об’єднали свої зусилля: проектно-інжинірингова компанія «Інтерпроект Gmbh», юридична компанія «LCF», логістична компанія «Рейдовий Термінал Конкорд», система управлення агропідприємством «Forland», компанія «Ефективні інвестиції», аудиторська компанія Baker Tilly. Перелік фундаторів надалі розширюється. Також інтелектуальними партнерами проекту «Земельна відповідь» виступили – Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), платформа Easy business, Ukrainian Food Valley і Український інститут майбутнього.