Виставка критичного мистецтва Східної Європи у Центрі візуальної культури
6 листопада о 19:00 у Центрі візуальної культури (м. Київ; вул. Глибочицька, 44; 2 поверх) відбудеться відкриття виставки критичного мистецтва Східної Європи «Локаут». Термін «локаут» означає зупинку виробництва на підприємстві з ініціативи роботодавця. У багатьох країнах світу ця практика заборонена, але, на жаль, не в Україні. Організатори називають таке явище «метафорою суспільної ситуації у постсоціалістичному світі». Твори, представлені на виставці, виявляють приховану чи непомітну реальність праці як одного із найбільш рутинних та найважливіших аспектів людського життя. В експозиції представлено роботи митців з України, Росії, Польщі та Угорщини.
Куратори «Локаута» — очільниця Центру візуальної культури, художниця Оксана Брюховецька та директор польського Центру сучасного мистецтва Kronika, історик мистецтва Станіслав Рукша. «Ми бачимо, як на теренах Східної Європи локальні явища в одній з країн перегукуються із проблемами сусідів. Працюючи з тими, хто витіснені зі світу добробуту, художниці та художники надають їм видимість. І це може стати першим кроком до змін», — розповідають вони.
У рамках виставки «Локаут» у Центрі візуальної культури відбудуться покази фільмів Миколи Рідного, Сергія Попова та Олексія Радинського.
У п’ятницю 7 листопада о 19:00 буде показано фільми «Фортеця» і «Звичайні місця» Миколи Рідного, а також фільм Сергія Попова «Сувенір». В своєму фільмі «Фортеця» Микола Рідний зіставляє документальні кадри, зроблені під час повстання на Майдані взимку 2013-14 років та в резиденції Януковича у Міжгір’ї, із текстами про європейське Середньовіччя. Таким чином, автор проводить паралелі між сучасним пострадянським неолібералізмом та системою феодальної монархії в Європі. «Звичайні місця» Миколи Рідного - це багатоканальне відео, що показує велике східноукраїнське місто, яке перебуває на порозі війни. Фільм показує, яким чином соціальні та політичні потрясіння в країні змінюють сприйняття публічного простору. Фільм Сергія Попова «Сувенір» документує події, що відбувались навколо поваленого пам’ятника Леніну в Києві, аналізуючи механізми колективної деструкції.
Після перегляду відбудеться дискусія за участю авторів. Модераторка — Леся Кульчинська.
У суботу 8 листопада о 19:00 відбудеться показ фільмів Олексія Радинського «Інтеграція», «Референдум» та «Україна йде на війну». Фільм «Інтеграція» є результатом кількамісячного спостереження за публічними маніфестаціями під час повстання на Майдані. Відтворюючи поступову ескалацію протистояння, фільм ставить питання про зв’язок між демократією і насильством, а також між політичною дією і релігійним ритуалом. Цей короткометражний фільм охоплює часовий проміжок між першими насильницькими сутичками в Києві на початку грудня 2013 і мілітаризацією суспільства внаслідок російської агресії в березні 2014. Коротке відео «Референдум» зосереджується на конкретній персональній історії, записаній в Симферополі під час анексії Криму, що відсилає до історичного контексту російської окупації. Відео «Україна йде на війну», зняте на Донбасі в березні 2014 року, показує ранню стадію громадянського протистояння, що ще не розвинулося у повномасштабну війну.
Після перегляду відбудеться дискусія за участю автора. Модератор — Василь Черепанин.