Виставка критичного мистецтва Східної Європи у Центрі візуальної культури


6 листопада о 19:00 у Центрі візуальної культури (м. Київ; вул. Глибочицька, 44; 2 поверх) відбудеться відкриття виставки критичного мистецтва Східної Європи «Локаут». Термін «локаут» означає зупинку виробництва на підприємстві з ініціативи роботодавця. У багатьох країнах світу ця практика заборонена, але, на жаль, не в Україні. Організатори називають таке явище «метафорою суспільної ситуації у постсоціалістичному світі». Твори, представлені на виставці, виявляють приховану чи непомітну реальність праці як одного із найбільш рутинних та найважливіших аспектів людського життя. В експозиції представлено роботи митців з України, Росії, Польщі та Угорщини.

 

Куратори «Локаута» очільниця Центру візуальної культури, художниця Оксана Брюховецька та директор польського Центру сучасного мистецтва Kronika, історик мистецтва Станіслав Рукша. «Ми бачимо, як на теренах Східної Європи локальні явища в одній з країн перегукуються із проблемами сусідів. Працюючи з тими, хто витіснені зі світу добробуту, художниці та художники надають їм видимість. І це може стати першим кроком до змін», розповідають вони.

 

У рамках виставки «Локаут» у Центрі візуальної культури відбудуться покази фільмів Миколи Рідного, Сергія Попова та Олексія Радинського.

 

У п’ятницю 7 листопада о 19:00 буде показано фільми «Фортеця» і «Звичайні місця» Миколи Рідного, а також фільм Сергія Попова «Сувенір». В своєму фільмі «Фортеця» Микола Рідний зіставляє документальні кадри, зроблені під час повстання на Майдані взимку 2013-14 років та в резиденції Януковича у Міжгір’ї, із текстами про європейське Середньовіччя. Таким чином, автор проводить паралелі між сучасним пострадянським неолібералізмом та системою феодальної монархії в Європі. «Звичайні місця» Миколи Рідного - це багатоканальне відео, що показує велике східноукраїнське місто, яке перебуває на порозі війни. Фільм показує, яким чином соціальні та політичні потрясіння в країні змінюють сприйняття публічного простору. Фільм Сергія Попова «Сувенір» документує події, що відбувались навколо поваленого пам’ятника Леніну в Києві, аналізуючи механізми колективної деструкції.   

Після перегляду відбудеться дискусія за участю авторів. Модераторка — Леся Кульчинська. 


У суботу 8 листопада о 19:00 відбудеться показ фільмів Олексія Радинського «Інтеграція», «Референдум» та «Україна йде на війну». Фільм «Інтеграція» є результатом кількамісячного спостереження за публічними маніфестаціями під час повстання на Майдані. Відтворюючи поступову ескалацію протистояння, фільм ставить питання про зв’язок між демократією і насильством, а також між політичною дією і релігійним ритуалом. Цей короткометражний фільм охоплює часовий проміжок між першими насильницькими сутичками в Києві на початку грудня 2013 і мілітаризацією суспільства внаслідок російської агресії в березні 2014. Коротке відео «Референдум» зосереджується на конкретній персональній історії, записаній в Симферополі під час анексії Криму, що відсилає до історичного контексту російської окупації. Відео «Україна йде на війну», зняте на Донбасі в березні 2014 року, показує ранню стадію громадянського протистояння, що ще не розвинулося у повномасштабну війну.

 

Після перегляду відбудеться дискусія за участю автора. Модератор — Василь Черепанин.