Виставка в Києві покаже український базар очима американських студентів

"Чудернацький базар: торговий та публічний простір в Україні" — це результат курсу на виїзді студентів з Коледжу Таубмана з архітектури і міського планування Мічиганського університету. У травні 2016-го року протягом трьох тижнів студенти подорожували до Києва, Одеси та Львова в рамках воркшопу, організованого викладачкою архітектури  Ешлі Біґгем.

 

Фрагмент твору з експозиції

 

Курс вивчає архітектурну типологію консьюмеризму (споживацтва), і передусім такого явища як базар. Базар, як визначальний міський простір, дає початок містам та відіграє важливу соціальну і муніципальну роль. Втім, сьогодні у найбільш розвинених країнах світу базари масово витісняються торговими центрами і гіпермаркетами. Натомість у пострадянському регіоні базари є яскравим прикладом того, як ринки пристосовуються до сучасних умов, зберігаючи при цьому архітектурну типологію відділів, прилавків і торгових залів.

 

Фрагмент твору з експозиції

 

Роль ринків у Східній Європі виходить за межі простого елементу інфраструктури чи міського простору і сягає безпосередньо царини домашнього господарства. Для багатьох груп з обмеженими правами, таких як жінки чи старші люди, які або не мають достатньо освітніх можливостей, або яким бракує культурного капіталу, щоб працювати поза домом у професіях, це — нагода для життєзабезпечення чи навіть економічної мобільності.

 

Завдяки цьому дослідженню, учасники спробували збагнути, як ринки об'єднують відокремлені громади та оживляють громадське життя. Учасники запитували, як саме ринки втілюють у містах колективне прагнення мати простір, де люди можуть безпечно збиратися та взаємодіяти у спонтанний, не запланований наперед спосіб. Оскільки цим об’єктам постійно загрожують нові зміни і забудови, студенти намагались виявити, як можна зберегти їх функцію ущільнення суспільства та простору для підприємництва.

 

Твір з експозиції

 

Перш ніж розпочати курс, студенти опрацьовували літературу про історію міських просторів, про базари, архітектуру Східної Європи, а також про історію України. Вже у Львові студенти залучили експертів, завдяки співпраці з Центром міської історії Центрально-Східної Європи. Працюючи з Центром, студенти зустрілися з місцевими істориками, які окреслили питання курсу у широкому історичному контексті Львова та регіону.

 

Фрагмент твору з експозиції

 

Вони вели блог/сайт мандрівника, як один із способів зафіксувати свій досвід у різних містах та фотографували, робили нариси і креслення, а також досліджували громадські простори міста, аби збагнути, як вони використовуються різними групами користувачів. Представлені роботи це результат трьох тижнів досліджень. Такий короткий навчально-мандрівний досвід допоміг студентам спробувати нові способи осмислення, дослідження та розуміння того, як культура, переплітаючись з архітектурою, формує урбанізоване середовище.

 

Твір з експозиції

 

Партнери заходу  Центр міської історії Центрально-Східної Європи.

 

Виставка пройде в Американському домі в Києві. Відкриття — 18 лютого о 16.00.

Не забудьте паспорт або посвідчення водія.