Voloshyn Gallery представляє «Модний показ» Влади Ралко
Voloshyn Gallery представляє серію графічних малюнків «Модний показ» найвідомішої експресіоністки сучасної України Влади Ралко.
У своїй творчості художниця нерідко порушує питання ідентичності, актуальних соціальних і політичних контекстів. Серія «Модний показ» не стала винятком. Адже хто не замислювався над тим, як мода впливає на нашу свідомість, формує спосіб життя суспільства? Мода позначається й на нашому сприйнятті та розумінні понять краси. Якщо зазирнути в історію, канони краси не раз кардинально змінювалися, раніше – з кожним століттям, нині – кожні кілька років або навіть щосезону. Людське тіло, переважно жіноче, усіма засобами підганяється під нові ідеали і за своєю сутністю дедалі більше нагадує той самий одяг, який сучасна людина може будь-якої миті «перевдягнути». Не менш цікавою, і навіть глибшою, є тема «імітації культури», над якою Ралко розмірковує у притаманній їй жорсткій та хльосткій манері:
«Тіло, травмоване модою. Або – візьмемо ширше – тіло, травмоване культурою. (Коли культуру імітувати як творіння доктора Франкенштейна, то вона може просто розчавити або випатрати з жорстокістю маніяка.) Але за приклад я все ж таки взяла моду, яка із запаморочливим прискоренням відтворює сама себе. Тіло для моди вже нецікаве – вона зачарована сама собою та конає, як Нарцис. Якщо раніше в різні часи примхливі конструкції одягу щось додавали до тіла (дарували йому нові об’єми і форми) або наново відкривали тіло, то зараз одяг вирішує долю тіла не разом із тілом, а з іншим одягом. Тілу ж відведено роль мертвої ляльки, яку час від часу тюнінгують на вимогу моди, але насправді лише від нудьги.
Усі зображення надано організаторами
Розчленоване одягом тіло, або просто порожній одяг, є метафорою відокремлення всього, що стосується культури, від звичайних нагальних потреб людини, таких, наприклад, як пити воду чи дихати. Тобто відбувається відокремлення людського (мертвого або симульованого) від живого, але суто біологічного.
Тіло, навантажене мертвим культурним спадком, не витримує і починає перетворюватися на одяг або взагалі втікати. Але нестача “головного героя”, здається, не дуже хвилює симульовану культуру, яка запаморочливо відтворюється в “нових колекціях”».
Влада Ралко, Київ, 2014 р.
Цікавою є і історія створення серії графічних робіт «Модний показ». У 2012 році журнал Vogue Ukraine в рамках проекту співпраці з провідними українськими художниками запропонував Владі Ралко створити роботу для обкладинки журналу. Художниця підійшла до завдання з іронією та неабиякою фантазією. До того ж тема зв’язку моди та людського тіла так захопила Ралко, що вилилася у незалежний цикл малюнків.
Відкриття: 11 квітня о 19.00, Voloshyn Gallery, Київ, вул. Терещенківська, 13
Про художницю:
Влада Ралко народилася 1969 року в Києві. У 1987 році закінчила Республіканську художню середню школу ім. Т. Г. Шевченка, у 1994-му – Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури (майстерня проф. В. Шаталіна). Член Національної спілки художників України з 1994 року. Художниця веде активну виставкову діяльність в Україні та за кордоном. Живе і працює в Києві.