Який із шедеврів візуального мистецтва – найбільш «креативний»?
Доцент комп’ютерних наук Ратгерського університету Америки Ахмед Ель-Гаммаль вирішив назвати найбільш «креативний» твір візуального мистецтва за авторським алгоритмом.
Для цього Ель-Гаммаль створив спеціальну програму, яка визначає оригінальність тієї чи тієї роботи. В процесі аналізу в алгоритмі враховуються такі ознаки арту, як простір, текстури, форми, колір, тон, лінія, баланс, контраст тощо.
Результати дослідження не є сильно приголомшливими. Творчість Мондріана, Малевича та інших любителів абстракції та геометричних фігур на картинах бере гору над Пікассо, Сезанном і Піссаро, які писали більш традиційні об’єкти. Таким чином, найбільш креативні твори всіх часів створили Едвард Мунк, сучасний американський художник Чак Клоуз та нідерландський графік Мауріц Корнеліс Ешер.
Тут і далі – результати дослідження за алгоритмом Ель-Гаммаля (горизонтальна вісь – час створення картини, вертикальна – коефіцієнт «креативності», визначений за вказаними ознаками)
Алгоритм Ель-Гаммаля має помітний недолік. Справа в тому, що він визначає оригінальність та впливовість творів з огляду на його місце в історії мистецтва, не враховуючи психологію творчості та особливості світосприйняття окремих особистостей.
«Кінцева мета дослідження – створити машину, яка б мала такі ж сприйняттєві, пізнавальні та інтелектуальні здібності, як і в людей. Я вважаю, що аналіз мистецтва може об’єднати ці три характеристики», – пояснює свій винахід Ахмед Ель-Гаммаль. В майбутньому вчений вдосконалюватиме алгоритм, залучаючи до цього мистецтвознавців.
Джерело: huffingtonpost.com