ЮНЕСКО припинила несанкціоновану реконструкцію баміанських статуй Будди

Організація стверджує, що дії німецьких археологів, які частково реконструювали одну із статуй, "є на межі злочину"

 

Німецькі археологи відновили нижню частину меншої статуї

 

Міжнародна спільнота негативно відреагувала на новину про те, що команда німецьких археологів провела реконструкцію стоп та ніг меншої з двох баміанських статуй Будди, монументальних афганських скульптур, підірваних Талібаном у 2001 році. Звістка про цю реконструкцію, яка відбулася без відома та дозволу ЮНЕСКО, з’явилася в грудні, під час 12-го засідання баміанської робочої групи ЮНЕСКО в Орвієто (Італія).

 

Команда археологів німецького відділення ІКОМОС (Міжнародна рада з охорони пам'яток та історичних місць) на чолі з Майклом Петцетом, який обіймав посаду голови ІКОМОС з 1999 по 2008 рр, провела більшу частину минулого року за відновленням нижньої частини статуї Будди за допомогою залізних прут, цегли та залізобетону. Цю роботу помічник генерального директора з питань культури Франческо Бандарин оцінює як «нелегітимну за всіма параметрами», стверджуючи, що «ЮНЕСКО не має нічого спільного з цим проектом. Він був започаткований без згоди афганського уряду і на даний момент припинений».

 

Андреа Бруно, що займає посаду архітектурного консультанта ЮНЕСКО протягом останніх 40 років,  підтверджує, що робота була проведена «всупереч рішенню ЮНЕСКО (прийнятому у 2011 році) не відновлювати статуї Будд» і запевняє, що організація гадки не мала про діючу реконструкцію. Бруно скаржиться, що робота викликала незворотні пошкодження. Андреа Бруно також додає, що в березні минулого року, коли він відвідував Афганістан, реконструкція ще не почалася.

 

В розмові з The Art Newspaper Петцет пояснив, що він та його команда “лише хотіли зберегти те, що може бути збережено”. Він запевняє: «Усі наші дії було обговорено з афганською владою. У цьому проекті немає нічого нового». Проте Бандарин заявляє, що коли архітектурний консультант ЮНЕСКО звернувся до афганського міністру культури з проханням покласти край цьому злочину, чиновнику було невідомо про реконструкцію статуй.

 

Петцет запевняє, що фінансування його команди спочатку передбачалося ЮНЕСКО. Бандарин підтвердив, що ЮНЕСКО «має контракт з німецьким відділенням ІКОМОС, метою якого є побудова платформи (де був розташований менший Будда), щоб захистити відвідувачів від каміння, яке падає», але нагадав, що реконструкційні роботи не були частиною операції і ЮНЕСКО не буде демонтувати результати.

 

Питання в тому, як команді Петцета вдалося здійснити такі масштабні роботи непомітно? «Це цілком можливо в такій віддаленій афганській провінції, - стверджує Бандарин, - до того ж вони працювали в Баміані протягом багатьох років». ІКОМОС, яка була заснована в 1965 році, працює в галузі збереження та захисту об'єктів спадщини по всьому світу, проте ЮНЕСКО несе відповідальність за їхнє раціональне використання, збереження та відновлення. Експерти ЮНЕСКО звернулися до центрального офісу ІКОМОС з проханням подати звіт афганської влади до початку цього місяця, а також представити додаткову доповідь  з цього питання Комітету Світової спадщини в червні.

 

Статуї Будди були розташовані уздовж стародавнього Шовкового шляху у центральній гірській частині Афганістану (Хазараджат). Скульптури – 53 і 35 метрів заввишки – були вирізьблені у скелі долини Баміан у часи розквіту Кушанської імперії (VI ст). У часи ісламського правління було зроблено кілька спроб знести статуї, і згодом Талібан знищив їх за допомогою зенітних снарядів, артилерії та динаміту.

 

Коли менше означає більше. Майбутнє цієї спадщини було офіційно вирішено на засіданні ЮНЕСКО в Токіо у 2011 році. Організація розглянула багаточисельні плани збереження або відновлення спадщини, починаючи від лазерних проекцій статуй до пропозиції Майкла Петцета щодо повторної збірки фрагментів меншого Будди. Але остаточним рішенням було залишити ніші порожніми. Андреа Бруно в травні 2012 року пояснив The Art Newspaper, що «порожнеча – істинна скульптура», і що Будд краще пам'ятати за їхню відсутність. Їхнє відновлення також може викликати образу мусульман країни, тому що іслам забороняє релігійні образи.

Тим не менш, знищення скульптур стало катастрофою для місцевого населення мусульман-шиїтів, які піддаються переслідуванням з боку Талібану, адже ця подія позбавила людей навіть того мізерного прибутку, що йшов від туристів.

 

Запропонований Андреа Бруно культурний центр. Будівництво відбуватиметься при фінансовій підтримці Південної Кореї

 

Майбутнє афганських скульптур. ЮНЕСКО звернулася до архітектурної студії Андреа Бруно в Турині з проханням контролювати чотири проекти:

 

- Найбільшою ініціативою є культурний центр і музей, присвячені багатій буддійській та мусульманській історії цієї території. Будівля, на створення якої надихнули традиційні афганські "хати-фортеці", буде знаходитися на плато, що навпроти скелі із вирізьбленими статуями. Представники Південної Кореї обіцяють внести $5,4 млн. За умови отримання дозволу будівлю планується завершити в жовтні 2016 року.

 

- Прихована підземна кімната огляду буде розташована біля підніжжя більшого Будди. Невелика репліка статуї буде стояти в кінці кімнати і відвідувачі матимуть змогу побачити порожню нішу крізь отвір у стелі. «Ця конструкція буде стриманою і ненав’язливою,» - попереджає Бруно, додаючи, що вона може буди побудована тільки завдяки надходженню південнокорейських коштів.

 

- Планується створити Східний базар уздовж залишків стародавнього Шовкового шляху, на еспланаді, яка розташована між скелею і плато.

 

- Три печери у сусідньому стародавньому місті 13-го століття Шар-і Гхулгхулах, що було завойовано Чингісханом, повинні бути відновлені з гранту в розмірі $1 млн від уряду Італії.

 

За матеріалами: theartnewspaper.com

Переклад: Вікторія Горобко