Житній ринок у Києві хочуть "декомунізувати"

7 червня на території Житнього ринку в Києві було демонтовано торгівельні ряди та кіоски. Про це повідомляє видання "Большой Киев" посилаючись на фотографії, які на своїй сторінці у Фейсбук опублікував житель міста Роман Павле. 

 

Раніше в.о. директора КП "Житній ринок" Аман Моламов зауважив в інтерв'ю журналу "Сегодня", що у будівлі ринку планується проведення капітального ремонту у рамках програми соціально-екогомічного розвитку Києва, передбаченої в бюджеті міста.

 

Житній ринок, 2017. Фото: Фейсбук Романа Павле

 

Реконструкцію коментують у департаменті промисловості та розвитку підприємництва КМДА, пише "Большой Киев": "Кардинально нічого міняти не будемо, хочемо відремонтувати дах, прибрати на фасаді прикраси, які залишилися від радянського періоду".

 

Також у мережі з'явилося зображення проекту вірогідної "реконструкції" споруди, що викликало хвилю спротиву в колах культурних та громадських активістів Києва.

 

Житній ринок, 2017. Фото: Фейсбук Романа Павле

Житній ринок, 2017. Фото: Фейсбук Романа Павле

 

Свою думку з приводу "декомунізації" Житнього вже висловили, зокрема, художники Олександр Ройтбурд та Микита Кадан, мистецтвознавиця Євгенія Моляр, історикиня Альона Мокроусова, куратор мистецького напрямку УКМЦ Леонід Марущак, архітекторка Дана Косміна та інші.

 

Проект вірогідної "реконструкції" Житнього ринку

 

Леонід Марущак: «Є у Києві один базар. Зветься він Житній. На розі фасуду є 2 годиники. Один зветься "Староє врємя" (він дивиться на вулицю Житньоторзьку) на цьому голинику стрілка та що показує хвилини —  у формі пташки (час летить), а та стрілка що показує години - у формі риби (час пливе). Інший годинник (дивиться на вулицю Верхній вал) зветься "Нові часи". Нажаль "нові часи" нічим не ліпше за "староє время" — все так само і методи ті самі.Скоро ці годинники, як і уся композиція "Від варяг у греки" може зникнути з єдиної причини — "просто приберемо совєтску оздобу що лишилась з тих часів"».

 

"Із Варяг у Греки" на фасаді Житнього. Домніч Анатолій Трохимович (1924‒2007)

Ім'я автора було віднайдено зусиллями Євгенії Моляр та Наталі Литовченко

 

Олександр Ройтбурд: "По реконструкции житнего рынка в Киеве. Проект очень красивый. Очень креативненько и с фантазией. Но так делать не надо. Я бы все-таки посоветовал в таких случаях не самим придумывать как красиво сделать, а обращаться к архитекторам. У меня есть знакомые, могу дать телефоны" (мову оригіналу збережено).

 

Житній ринок, 2017. Фото: Фейсбук Романа Павле


Дана Косміна:

 

житній не будь яскравим

 

ми рознесемо будівельні паркани
ми жителі міста прикрас
ми аскети вигнанці без гасл

 

нам би лише тебе вберегти
житній тримайся 
металом фасаду обороняйся
і не здавайся

 

ми паркани рознесемо
і тебе вбережемо

 

жителі міста прикрас

 

Житній ринок — один з економічних центрів Києва, найдавніший діючий ринок Києва. Будівлю ринку в її сучасному вигляді було зведено у 1980 році архітекторами О. Моніною, В. Штолько та Г. Ратушинським на місці подільського базару. Інженер Б. Бернадський розробив, за словами Євгенії Моляр "модне вантове перекриття для цієї споруди". Зовні Житній прикрашає декоративне панно "Із Варягів у Греки", створене художником, монументалістом, графіком Анатолієм Домнічем.