Активісти вступилися за архітектурний спадок модернізму в Києві

#SAVEKYIVMODERNISM

 

17 листопада культурні активісти та інші небайдужі громадяни зібралися біля будівлі Міністерства соціальної політики у Києві аби обговорити майбутнє пам'яток архітектури модернізму у Києві та кроки, необхідні для їхнього збереження та захисту. Зустріч ініціювали громадські активісти Антон Верхун, Катерина Соколова та Віктор Герасименко.

 

Читати також: Флоріан Юр’єв: «"Тарілці" потрібна не реконструкція, а реставрація»

 

Фасад будівлі Міністерства соціальної політики у Києві 

Фото: Pragmatika

 

У першу чергу говорили про саму будівлю Міністерства (вул. Еспланадна, 8/10), що також належить до модерністського спадку. Справа в тому, що 9 листопада з фасаду 20-поверхової будівлі, зведеної в 1981 році за проектом архітекторів В. Бавиловського та Г. Гранаткіна, почали знімати масивні вертикальні елементи — сонцерізи. За словами начальника Управління адміністративного забезпечення Міністерства Олександра Сивури, що вийшов до активістів, демонтаж проводиться з переконань безпеки: 

 

«Справа в тому, що ми отримуємо купу звернень, вони руйнуються. Металевий каркас згнив всередині, ці конструкції падають людям на глову. Це велика вага», — коментує посадовць.

 

Фото: #SAVEKYIVMODERNISM

 

У ході дискусії було з'ясовано, що демонтажу не передували жодні експертизи зі з'ясування дійсного стану елементів фасаду та можливостей їхнього реконструювання.

 

Громадська та політична діячка, екс-депутатка Київради Вікторія Кустова, що також прийшла відстояти фасад будівлі зауважила: «У нас є ГоловАПУ, буд-які зміни в паспорті фасаду потрібно з ними узгоджувати». Вона також додала, що у першу чергу необхідно отримати експертний висновок про стан фасаду.

 

Зауважимо, що, як і більшість пам'яток архітктури модернізму в Україні, споруда не має офіційного статусу, що суттєво обмежує можливості її відстоювання на законодавчому рівні.

 

 

Активісти наголосили, що прагнуть конструктивного діалогу, у ході якого буде досягнено компромісу. Вони написали звернення до Міністерства соціальної політики з проханням призупинити демонтаж до з'ясування обставин. У результаті дискусії була також досягнута домовленість про тимчасове встановлення попереджувальних знаків у місцях ризику та проведення експертизи стану фасаду будівлі.

 

Говорили також про долю «Тарілки» на Либідській, зведеної за новаторським проектом Флоріана Юр'єва у 1978 році. Після здачі в оренду в 2017 році будівля опинилася під загрозою, що викликало обурення громадськості. 19 листопада у конференц-залі УкрІНТЕІ пройде координаційна зустріч із питань реставрації споруди. Початок о 16.00.

 

Група «Вимагаємо реставрації "Літаючої тарілки"!»